Warszawa nie podniesie podatków w 2016 roku

Rok 2016 pod względem finansowym będzie dobry dla mieszkańców Warszawy. W przyszłym roku obowiązywać będą stawki podatków lokalnych z 2014 r., a w niektórych przypadkach będą jeszcze niższe. Stołeczni kupcy natomiast odetchną dzięki likwidacji opłaty targowej.

Fot. Warszawa w Pigułce

Fot. Warszawa w Pigułce

Od dwóch lat stawki podatków od nieruchomości i środków transportu w Warszawie są na takim samym lub niższym poziomie. Przykładowo za 1 m kw. powierzchni użytkowej mieszkania zapłacimy tyle samo co w 2014 i 2015 roku, czyli 0,74 zł.  Korzystną zmianę odczują właściciele nieruchomości przeznaczonych na cele związane z działalnością gospodarczą, np. lokali użytkowych. W przyszłym roku za każdy m kw. zapłacą o 17 gr. mniej niż w mijającym roku (tj. 22,86 zł/m kw). Podatek od nieruchomości przeznaczonych na działalność pożytku publicznego wyniesie 7,68 zł/m kw., czyli o 5 gr. mniej niż w 2014 i 2015 r.

W 2016 r. za samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie zapłacimy 545,00 zł a za autobus z 30 miejscami lub więcej 1 209 zł. Właściciele samochodów dwuletnich lub nowszych mogą liczyć na niższe stawki – podatek podobnie jak w ubiegłym roku wyniesie odpowiednio 490 zł za samochód ciężarowy i 1 088 zł za autobus. W stolicy premiowane są ekologiczne środki transportu – za samochód ciężarowy podatek wyniesie 327 zł a za autobus 725 zł.

W latach poprzednich stawki podatków od nieruchomości oraz od środków transportowych rosły o określony wskaźnik inflacji. Utrzymanie lub obniżenie stawek drugi rok z rzędu związany jest z deflacją.

Lokalni kupcy bez opłat
Od 1 stycznia 2016 r. miasto rezygnuje z pobierania opłaty targowej, która w ubiegłym roku stanowiła 0,036% dochodów budżetowych. Służy to wsparciu i rozwojowi handlu targowiskowego jako formy działalności rodzinnej i lokalnej. Opłata targowa pobierana jest od wszystkich osób dokonujących sprzedaży na targowiskach znajdujących się poza budynkami. Przykładowe stawki takiej opłaty wynoszą 8 zł za 1 dzień sprzedaży artykułów spożywczych i przemysłowych w strefie I ze stałego stoiska, a 12 zł z pojazdu do 3,5 ton.

Na co przeznaczane są dochody z podatków lokalnych?
Podatek od nieruchomości to znacząca pozycja w budżecie miasta i wynosi ok. 9% dochodów miasta. Razem z podatkiem od środków transportowych trafiają do budżetu m.st. Warszawy. Pieniądze te wracają do mieszkańców Warszawy w postaci lepszych dróg i skrzyżowań, ścieżek rowerowych, nowych autobusów, tramwajów i wagonów metra, szerokiej oferty kulturalnej, edukacyjnej i zdrowotnej, czy zadbanych parków, jednym słowem – lepiej funkcjonującego miasta.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c