Warszawa: „Oczekujemy wsparcia finansowego, a nie nagłych, odgórnych restrykcji”

Liczba zakażeń w kraju wzrasta. Rząd wprowadził właśnie kolejne obostrzenia i rozszerzył strefę czerwoną m.in. o stolicę. Warszawa była na to przygotowana, walczy z koronawirusem od początku epidemii.

Fot. Pixabay

Oczekujemy jednak dialogu i konkretnych działań – w tym wsparcia finansowego, a nie nagłych, odgórnych restrykcji.

Dziś odbyło się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego w sprawie epidemii.

– Spotykamy się już prawie codziennie. I musimy to sobie jasno powiedzieć – sytuacja powoli staje się dramatyczna. W marcu notowaliśmy 200 zakażeń w całym kraju, w tej chwili tych zakażeń jest codziennie prawie 8 tys. W marcu mieliśmy kilkunastu potwierdzonych chorych w Warszawie, ostatnie dane mówią już o prawie 10 tys. Rząd nie traktuje nas po partnersku, nie przedstawia strategii i scenariusza rozwoju sytuacji. Nic z nami nie konsultuje, po prostu zawiadamia nas o swoich decyzjach – często za pośrednictwem mediów – z których wiele jest niespójnych – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. I dodaje – Mamy szereg gotowych propozycji jak dalej sobie radzić z sytuacją w służbie zdrowia. Zwracam się do rządu, aby tworzyć m.in. nowe szpitale dedykowane osobom zakażonym koronawirusem, a nie wydzielać określoną liczbę łóżek w miejskich podmiotach – od tego miejsc w szpitalach nie przybędzie, a jedynie stwarza to stwarza zagrożenie dla pozostałych pacjentów i całego personelu.

Podsumowujemy też dotychczasowe działania miasta w trzech strategicznych obszarach. I oczekiwania odnośnie decyzji oraz dalszych działań rządu.

Zdrowie

W zakresie przygotowania miejskich podmiotów opieki medycznej, od początku trwania epidemii COVID-19 przeznaczyliśmy na zakup aparatury i sprzętu ponad 30 mln zł, z czego ponad 7,6 mln zł pochodzi z rezerwy kryzysowej miasta. W ten sposób zabezpieczamy personel medyczny miejskich szpitali i przychodni w niezbędny sprzęt do walki z koronawirusem.

Dotychczas zakupiliśmy:

– 30 stanowisk OIT (złożonych z respiratorów, kardiomonitorów, stacji pomp infuzyjnych, łóżek wraz z materacami przeciwodleżynowymi, ssaków medycznych),

– 6 aparatów do terapii nerkozastępczej,

– 10 urządzeń do odkażania (biodekontaminacji).

Zakupiony sprzęt i aparatura medyczna od lipca są wykorzystywane w miejskich szpitalach: na Solcu, w Bielańskim oraz Wolskim.

Ponadto przeznaczyliśmy fundusze na zakup środków ochrony osobistej, w tym:

– ponad 1 mln maseczek chirurgicznych i półmasek, przyłbic i gogli ochronnych,

– ponad 1,6 mln rękawiczek jednorazowych nitrylowych,

– ponad 0,5 mln fartuchów medycznych,

– 45 tys. kombinezonów ochronnych i ponad 260 tys. ochraniaczy na obuwie i głowę oraz ponad 130 tys. litrów płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]