Przejmujące zdjęcia dziecka z 1946 roku. Kim jest dziewczynka z fotografii?

Reginald Kenny  / Archiwum CORBIS

Reginald Kenny / Archiwum CORBIS

Fotografia została zrobiona 3 kwietnia 1946 roku. Warszawa po wojnie. Widać zdewastowane miasto, gruzy, pył i dziecko wpatrzone w ruiny getta i wysokie budynki w oddali. Fanpage Tu było, tu stało opublikował fotografie z prośbą o rozszyfrowanie jej historii. Kim jest dziewczynka ze zdjęcia?

Widzieliśmy już mnóstwo zdjęć zrujnowanej Warszawy. Także tych unikalnych i takich, które nigdy nie ujrzały światła dziennego. Ta fotografia jest jednak porażająca. Głównie ze względu na dziecko. Dziewczynkę w za dużych butach spoglądające na morze zniszczeń w rak młodym wieku.

To co nam udało się fanpage’owi ustalić na temat zdjęcia to to, że autorem fotografii jest Reginald Kenny, amerykański fotograf, który towarzyszył Herbertowi Hooverowi, byłemu prezydentowi USA, podczas wizyty w Warszawie. Hoover przybył aby zobaczyć skalę zniszczeń w Europie i dowiedzieć się na miejscu, jakiego rodzaju pomoc jest najpotrzebniejsza. Polska była jednym z 25 krajów na kontynencie, który odwiedził w ramach misji pomocowej UNRRA.

Prawdopodobnie zdjęcie zostało wykonane na dachu dawnej szkoły powszechnej nr 153 na ulicy Stawki 21 (Niska 20). Samochód z lewej strony jedzie ulicą Zamenhoffa, drogą do nieba warszawskich Żydów zdążających na Umschlagplatz. Widać zabudowania Gęsiówki oraz wieżę kościoła Świętego Augustyna. Druga wieża to kościół Świętego Wojciecha na Woli.

Jeżeli ktokolwiek wie coś na temat dziewczynki ze zdjęcia, prosimy o kontakt z Tu było tu stało pod adresem: [email protected] lub z nami. Sprawę na pewno przekażemy.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]