Warszawa pozwoli rowerzystom na jazdę "pod prąd"

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wprowadziło właśnie zmianę w przepisach, które pozwolą rowerzystom na jazdę… pod prąd. Dotyczyć będzie to dróg jednokierunkowych. Aby wprowadzić taką zmianę wystarczy odpowiednie oznaczanie.

Fot. Rowerowy Gdańsk / Facebook

Fot. Rowerowy Gdańsk / Facebook

Oznaczenie takie będzie umieszczone pod znakiem zakazu wjazdu. Na białej tabliczce zostanie umieszczony napis „nie dotyczy” i symbol roweru. Zmiany takie wprowadziły już inne duże miasta w Polsce m.in. Gdańsk, a także wiele europejskich metropolii, jak np. Berlin. To czy sprawdzi się u nas, zależy m.in. od natężenia ruchu na poszczególnych ulicach oraz od ich układu.

Nowe przepisy jednoznacznie dopuszczają wprowadzenie kontraruchu rowerowego, śluz i wspólnych sygnalizatorów pieszo-rowerowych, pojawi się też nowy znak: sierżant rowerowy, trójkomorowe sygnalizatory dla rowerów oraz szereg innych ułatwień w projektowaniu infrastruktury dla rowerów. Nie wszystkie proponowane zmiany przeszły, ale te rozporządzenia to krok milowy w dobrą stronę. Jako samorząd dostajemy narzędzia, dzięki którym będziemy mogli usprawniać ruch rowerowy w sposób najbardziej efektywny, bez konfliktów z innymi grupami użytkowników.” – komentuje sprawę Łukasz Puchalski, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej.

Według przypuszczeń zmiany wejdą w życie w październiku.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.