Warszawa walczy z marnowaniem żywności! „To też walka o ratowanie Ziemi”

16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. Z tej okazji Federacja Polskich Banków Żywności przygotowała raport „Czy Polacy są gotowi na uratowanie ziemi?”. Jego wyniki były głównym tematem dyskusji z przedstawicielami miasta i firm z branży spożywczej podczas konferencji w Warszawie.

Fot. UM Warszawa

– Priorytetem powstającej polityki żywnościowej dla m.st. Warszawy są działania na rzecz ograniczenia marnowania żywności. Według badań, co czwarty Polak wyrzucił jedzenie w ciągu ostatnich 7 dni, czyli jest to regularna praktyka. Marnowanie jedzenia to ogromne straty wody i energii, a także wytwarzanie dodatkowych odpadów. Powoduje to szkody dla środowiska i pogłębienie globalnych zmian klimatu. Szczególnie niepokoi fakt, że współczesny konsument wydaje się nieświadomy tych problemów. Dlatego Warszawa angażuje się w szereg inicjatyw dotyczących niemarnowania żywności, wspiera projekty jej redystrybucji i każdego roku przyłącza się do obchodów Światowego Dnia Żywności – powiedziała Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego m.st. Warszawy, otwierając konferencję i dyskusje.

Światowy Dzień Żywności to ustanowione w 1979 roku przez ONZ święto, którego celem jest przybliżanie tematu globalnych problemów żywnościowych, w tym walki z głodem i niedożywieniem. To dzień, kiedy Banki Żywności przypominają o problemie i przedstawiają najnowsze dane dotyczące skali marnowania żywności w całym kraju. Tegoroczna edycja wydarzenia organizowanego przez Federację Banków była okazją do prezentacji i omówienia raportu pod hasłem: „Czy Polacy są gotowi na uratowanie ziemi?”.

Dokument wskazuje, że Polacy są prawie jednomyślni (94%) w kwestii obowiązku segregacji śmieci – dziewięciu na dziesięciu deklaruje, że wykonuje to regularnie. Prawie wszyscy badani uznali także, że znają zasady dotyczące sortowania odpadów, ale niestety tylko 28% robi to prawidłowo. Obowiązek zbierania deszczówki w gospodarstwie domowym popiera 2/3 z badanych, a 59% Polaków zaakceptowałaby zakaz wjazdu aut do centrów miast. Tylko 35% badanych twierdzi, że stan środowiska w Polsce jest dobry.

– Na podstawie wyników badań można ocenić, że jako społeczeństwo jesteśmy mentalnie gotowi, by zmienić nasze przyzwyczajenia i przeobrazić przestrzeń, w której żyjemy w bardziej przyjazną dla środowiska. Zależy nam, by ochronić to co najcenniejsze i z większą troską dbać o nieodnawialne zasoby naszej planety – powiedziała Beata Ciepła, prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

Walka z marnowaniem żywności, to też walka o ratowanie Ziemi

– Ograniczanie marnowania jedzenia to jedna z najbardziej efektywnych metod walki ze zmianami klimatycznymi, którą może podjąć każdy z nas. Warszawa realizuje projekt „Zielona Wizja Warszawy”, który ma na celu dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050. W jego ramach analizujemy różne obszary funkcjonowania miasta – od energetyki i ciepłownictwa, przez gospodarowanie odpadami, po oświetlenie uliczne czy transport miejski. Miasto na walkę ze smogiem w latach 2019 -2022 przeznaczy rekordową kwotę 300 mln zł. – podkreślała Marta Widz z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawa podczas panelu dyskusyjnego.

W trakcie konferencji został również poruszony temat ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Eksperci starali się podsumować dwa lata obowiązywania tego aktu prawnego i ocenić jego wymierne skutki. Podjęto również dyskusję mającą na celu nakreślenie kluczowych zmian przy nowelizacji ustawy.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]