Warszawa wprowadzi od lipca nowe stawki za śmieci. Będzie drożej?

Już w najbliższy czwartek (tj. 14 maja) warszawscy radni będą glosowali nad uchwałą dotyczącą nowego sposobu naliczania opłat za nieczystości, o którą też wnioskowała część mieszkańców. 

Fot. Pixabay

Według nowej koncepcji, która miałaby obowiązywać od 1 lipca, zmieni się sposób naliczania opłat za śmieci. Będzie on uzależniony od stopnia zużycia wody.

Stawką wyjściową zarówno dla lokatorów domów jednorodzinnych, jak i nieruchomości wielorodzinnych będzie kwota 12,73 zł za metr sześcienny zużytej wody.

Miasto uzasadnia zmiany tym, że koszt odbioru wraz z utylizacją odpadów jest zbliżony do rachunków, jakie ponoszą gospodarstwa z tytułu zużycia wody i odprowadzania ścieków.

Jak poinformował ratusz, opłaty, które wpłyną od mieszkańców i tak nie zbilansują w pełni kosztów utrzymania obowiązującego systemu. Według wstępnych szacunków, poziom pokrycia wyniesie ok. 85 procent.

Ponadto, po rozstrzygnięciu przetargu na zagospodarowanie odpadów stolica będzie musiała pokryć koszt około 1,7 miliarda złotych. Cztery lata temu koszty były nieporównywalnie niższe i oscylowały wokół kwoty 350 milionów złotych.

Ratusz uspokaja, że zmiana w sposobie rozliczania opłat za śmieci nie jest próbą drenażu portfeli warszawiaków. Na nowych zasadach powinni skorzystać Ci, którzy prowadzą gospodarstwa jednoosobowe, jednak dla rodzin będzie to nic innego, jak podwyżka.

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c