Warszawiacy opatentowali metodę otrzymywania grafenu!

Fot. AleksanderAIUS / Wikipedia

Fot. AleksanderAIUS / Wikipedia

Ogromny sukces warszawiaków z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w skrócie ITME. Ich metoda otrzymywania grafenu została opatentowana w USA, a wcześniej także w Japonii i Korei – poinformował PAP.

Grafen to rewolucyjny materiał. Otrzymywany jest z węgla. Grafen to tak naprawdę pojedyncze jego atomy połączone razem. Warstwa cieńsza nawet od taśmy klejącej jest lekka, charakteryzuje się dużą elastycznością. Jest 100 razy (!) bardziej wytrzymały od stali, przesyła dane 100 razy szybciej niż krzem, jest bakteriobójczy i lepiej przewodzi elektryczność. Dlatego też firmy informatyczne żywo się nim interesują. IBM stworzył nawet procesor na jego podstawie. Zbudowany w 2010 roku prototyp pracował z częstotliwością 40 GHz, choć według specjalistów z IBM przy odpowiedniej technologii mógłby osiągnąć nawet 1 THz (TeraHertz).

Metoda Polaków polega na osadzaniu węgla na węgliku krzemu. Według naukowców to ogromny krok naprzód. Pozwala to bowiem na seryjną produkcję tego materiału, w dodatku stosunkowo tanią.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.