WHO o skutkach ubocznych szczepionek: „Zbadanie tego leży w gestii władz państwowych”

Na świecie pojawiły się pierwsze szczepionki. Zauważono jednak występowanie skutków ubocznych u części zaszczepionych już osób. Rzeczniczka WHO przekazała rekomendacje dotyczące bezpieczeństwa szczepień i ich skutków ubocznych.

Fot. Shutterstock

Po rozpoczęciu pierwszych szczepień preparatem marki Pfizer w Wielkiem Brytanii, zauważono, że na szczepionkę źle reagują osoby uczulone w przeszłości na leki lub żywność. Nie wiadomo jednak czy jest to jedyna grupa osób, która nie powinna szczepionek przyjmować.

Zdaniem rzeczniczki Światowej Organizacji Zdrowia, Margaret Harris, zbadanie potencjalnych skutków ubocznych szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 leży w gestii władz państwowych. Dodała, że być może jest tak, że część szczepień jest zwyczajnie nieodpowiednia dla pewnych grup osób.

„Ludzie nie powinni się zbytnio martwić. Pamiętajmy, że jest wiele potencjalnych szczepionek, które jednocześnie będą wchodzić na rynek. Jedna szczepionka może nie być odpowiednia dla niektórych osób, ale już inna może.”

-podkreśliła rzeczniczka WHO. Dodała również, że podczas analizy danych z ostatniej fazy badań klinicznych nad kilkoma potencjalnymi szczepionkami WHO nie zdecydowało o wyłączeniu jakiejkolwiek z nich z listy aprobowanych środków.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c