WHO zabiera głos w sprawie sezonu narciarskiego!

Światowa Organizacja Zdrowia zabrała głos w sprawie nadchodzącego sezonu narciarskiego. Zdaniem ekspertów należy zachować szczególną ostrożność podczas planowania wyjazdów, bo wiele możemy na tym stracić. Dlatego zaapelowali do krajowych rządów do rozważnego rozpatrzenia planów. 

Fot. Kovshenya / Pixabay

W poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia wezwała krajowe rządy, aby rozważnie podeszli do rozpatrzenia wszelkich planów związanych z nadchodzącym sezonem narciarskim. Odmówiła wydania konkretnej rekomendacji czy stoku pozostawić otwarte, jednak zdaniem WHO należy bardzo rozsądnie podejść do ryzyka związanego z gromadzeniem się wielu ludzi na zbyt małych obszarach. To może spowodować kolejny drastyczny wzrost zakażeń.

„Prosimy, aby wszystkie kraje przyjrzały się sezonowi narciarskiemu i innym okazjom do masowych zgromadzeń oraz bardzo, bardzo uważnie przyjrzały się związanym z nimi zagrożeniom.”

-powiedział Mike Ryan, ekspert WHO ds. sytuacji kryzysowych. Tym bardziej należałoby uważać, ponieważ póki co szczepionki wciąż są przygotowywane, a do dystrybucji mogą dopiero trafić w trakcie lub nawet po sezonie narciarskim. Tym bardziej, że pierwszeństwo szczepień w wielu krajach mają m.in. pracownicy służby zdrowia, osoby starsze i najbardziej narażone na ciężkie przechodzenie infekcji. Dopiero w następnej kolejności szczepionki będą ogólnodostępne, nie wiadomo jednak kiedy dokładnie będzie miało to miejsce.

W Polsce stoki mają funkcjonować w określonych warunkach i zasadach sanitarnych. I tak zarekomendowano działania polegające na zachowaniu odstępów między osobami czekającymi w kolejce do przejazdu czy podjęcie działań mających na celu rozłożenie ruchu narciarzy korzystających z urządzeń transportu linowego równomiernie w ciągu całego dnia. Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny zaproponowało też podzielenie zorganizowanych terenów narciarskich na odrębne strefy obejmujące stoki, ośrodki noclegowe, wypożyczalnie i punkty restauracyjne.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c