Wielkie zmiany dla kierowców w Polsce! Przygotuj portfel na nowe wydatki [16.01.2025]

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje rewolucyjne zmiany w systemie opłat za usługi obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów w Polsce. Po ponad dwóch dekadach zamrożenia stawek, nadchodzi znacząca reforma, która wprowadzi również mechanizm regularnych aktualizacji kosztów.

Fot. Warszawa w Pigułce

Według informacji ujawnionych przez RMF FM, resort infrastruktury finalnie odpowiedział na wieloletnie postulaty środowiska diagnostów, którzy od lat wskazywali na nieadekwatność obecnych stawek do realiów rynkowych. Obecna opłata w wysokości 98 złotych, ustalona w 2004 roku, nie odzwierciedla ani obecnych kosztów prowadzenia działalności, ani poziomu zaawansowania technologicznego współczesnych pojazdów.

Wstępne ustalenia wskazują na planowaną podwyżkę o około 20 procent, co oznaczałoby wzrost podstawowej opłaty do około 120 złotych. Jest to znacznie mniej niż postulowane przez środowisko diagnostów 500 złotych, jednak ministerstwo zdecydowało się na bardziej umiarkowane podejście, biorąc pod uwagę interes właścicieli pojazdów.

Kluczowym elementem planowanej reformy jest wprowadzenie mechanizmu automatycznej corocznej waloryzacji stawek. Będzie ona oparta między innymi o wskaźnik inflacji, co ma zapobiec sytuacji, w której ceny pozostają zamrożone przez kolejne dekady. To systemowe rozwiązanie ma zapewnić stabilność branży i adekwatność opłat do zmieniających się warunków ekonomicznych.

Eksperci branży motoryzacyjnej podkreślają, że planowana zmiana jest niezbędna dla utrzymania wysokiej jakości usług diagnostycznych. Rosnące koszty sprzętu, szkoleń personelu oraz utrzymania infrastruktury stacji kontroli pojazdów wymagają dostosowania stawek do rzeczywistych kosztów prowadzenia działalności.

Proces legislacyjny zmierzający do wprowadzenia nowych regulacji rozpocznie się w najbliższym czasie. Projekt zostanie wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu, a następnie przejdzie standardową ścieżkę legislacyjną, włączając w to głosowanie w parlamencie i ostateczne zatwierdzenie przez prezydenta.

Reforma ta będzie miała szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa na polskich drogach. Odpowiednie finansowanie stacji diagnostycznych przekłada się bowiem bezpośrednio na jakość przeprowadzanych badań i możliwość inwestowania w nowoczesny sprzęt diagnostyczny.

Branża motoryzacyjna zwraca uwagę, że mimo planowanej podwyżki, polska stawka za badanie techniczne pozostanie jedną z najniższych w Unii Europejskiej. W większości krajów członkowskich opłaty za podobne usługi są znacząco wyższe, co przekłada się na lepsze wyposażenie stacji diagnostycznych i wyższe wynagrodzenia personelu.

Ministerstwo zapowiada również kampanię informacyjną, która ma przybliżyć kierowcom znaczenie regularnych badań technicznych dla bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz uzasadnić planowane zmiany w systemie opłat.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl