Wilgotność powietrza może mieć znaczący wpływ na transmisję koronawirusa

Naukowcy z Instytutu Riken i Uniwersytetu Kobe sprawdzili jak wilgotność powietrza wpływa na rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Okazuje się, ze znacznie łatwiej zachorować na COVID-19 przebywając w pomieszczeniach, w których występuje suche powietrze. 

Fot. NIAID, CC BY 2.0 / Wikipedia

Naukowcy podczas badania wykorzystali specjalny japoński superkomputer Fugaku, który jednoznacznie wskazał, ze transmisja koronawirusa w znacznym stopniu zależy od wilgotności powietrza. Wcześniej ten sam komputer używany był przy analizie rozprzestrzeniania się infekcji w pociągach czy szkołach.

Jak wynika z badania, przy wilgotności powietrza mniejszej niż 30%, liczba cząstek aerozolowych była ponad dwa razy większa niż przy wilgotności wynoszącej 60%.

Okazuje się, ze pomocny może być nawilżacz powietrza, który znacznie ograniczy ryzyko zakażenia w zamkniętych pomieszczeniach, jeśli nie ma w nim możliwości otwarcia okien czy drzwi. Szczególnie uważać powinny osoby starsze i cierpiące  na choroby przewlekłe. Eksperci zalecają im jak najczęstsze wietrzenie pomieszczeń, a także zachowywanie szczególnej ostrożności i zasad higieny.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c