Wirus był dużo wcześniej? Kolejny kraj wykrył go w ściekach!

Najnowsze badania wskazują, że wirus SARS-CoV-2 pojawił się na świecie dużo wcześniej niż początkowo zakładało. Eksperci potwierdzili, że w Brazylii był w ściekach już w listopadzie 2019 roku.

Fot. Warszawa w Pigułce

Według najnowszych analiz koronawirus mógł pojawić się dużo wcześniej niż zakładano. Badacze sprawdzili próbki wód ściekowych, pobieranych każdego dnia od października 2019 roku do marca 2020 roku w brazylijskim mieście Florianopolis. Wirusa SARS-CoV-2 wykryto w próbkach ze wszystkich dni w tym okresie.

Oznacza to, że koronawirus na terytorium Brazylii występował zupełnie niezauważony od listopada 2019. Wyniki analiz mikrobiologów z hiszpańskiego uniwersytetu w Burgos opublikowano w poniedziałek w naukowym piśmie „Science of The Total Environment”. Badania wsparli także brazylijscy wirusolodzy.

Co ważne, to już drugie badania, wskazujące na to, że wirus krążył po świecie przed wybuchem pandemii w Wuhan. W czerwcu 2020 roku mikrobiolodzy z Uniwersytetu Barcelońskiego wydali oficjalny komunikat, w którym przekazali, że badania wód ściekowych potwierdziły obecność w stolicy Katalonii genomów SARS-CoV-2 już 12 marca 2019 r.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c