Władze Warszawy: „Szpital Południowy bezprawnie odebrany Warszawie”

Pod koniec marca br. minister zdrowia na wniosek wojewody mazowieckiego, korzystając z przepisów ustawy covidowej, wprowadził do Szpitala Południowego rządowego pełnomocnika. Władze m.st. Warszawy zaskarżyły tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który w swoim wyroku stwierdził jej nieważność.

Fot. Warszawa w Pigułce

Przypomnijmy: 26 marca br. do Szpitala Południowego została wprowadzona rządowa pełnomocnik, Ewa Więckowska, która wcześniej kierowała placówką. Uzasadnieniem decyzji ministra zdrowia był rzekomy brak współpracy Warszawy przy tworzeniu łóżek covidowych. Szpital Południowy powinien przyjąć 300 pacjentów chorych na COVID-19, w tym 80 pacjentów wymagających respiratora.” – przypomina warszawski ratusz.

29 lipca br. Wojewódzki Sąd Administracyjny na posiedzeniu niejawnym wydał wyrok dot. Szpitala Południowego.

Szpital Południowy został odebrany Warszawie w sposób, który rażąco narusza prawo. Mówiliśmy o tym od początku, a teraz potwierdza to sąd. Uzasadnienie wyroku nie pozostawia wątpliwości i kompromituje resort zdrowia. Zgodnie z orzeczeniem decyzja ministra o zabraniu szpitala jest nieważna w świetle prawa, dlatego domagamy się natychmiastowego zwrotu placówki mieszkańcom stolicy – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Podkreślam, że od początku pandemii współpracowaliśmy z rządzącymi i jesteśmy do tego gotowi. Dzisiaj nie ma żadnego uzasadnienia, żeby ten szpital dalej pozostawał w rękach ministerstwa, zwłaszcza że jest fatalnie zarządzany i generuje ogromne straty, zamiast leczyć ludzi – dodał Rafał Trzaskowski.

Wyrok WSA: decyzja o przejęciu Szpitala Południowego nieważna

Wojewódzki Sąd Administracyjny wskazał w wyroku, że:

– minister zdrowia nie przeprowadził postępowania administracyjnego w sposób prawidłowy;

– minister zdrowia nie zbadał sprawy, nie przeprowadził postępowania dowodowego, a decyzję o wprowadzeniu do Szpitala Południowego rządowego pełnomocnika wydał w oparciu jedynie o wniosek wojewody mazowieckiego;

– minister zdrowia nie wezwał m.st. Warszawy do zapoznania się z materiałem dowodowym;

– nie pozwolił Warszawie wypowiedzieć się co do zebranego materiału dowodowego;

– nieprawidłowo oznaczył strony postępowania;

– sąd zwrócił ponadto uwagę na to, że minister zdrowia korzystając z przepisu ustawy covidowej uprawniającego go do działania uznaniowego, powinien zbadać sprawę w sposób wnikliwy. Co ważne ustawa covidowa mówi wprost, że powołana pełnomocnika można dokonać tylko jeśli „(…)zachodzi szczególnie uzasadniony przypadek” a to oznacza, że minister zdrowia nie tylko powinien w sposób szczególny ocenić sytuację i zgromadzić materiał, ale też uzasadnić swoją decyzję.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]