Wojewoda mazowiecki zaleca samorządom wstrzymanie większości świadczeń w szpitalach!

Wojewoda mazowiecki, Konstanty Radziwiłł skierował pismo do prezydentów, burmistrzów i starostów w województwie mazowieckim, aby wstrzymali w szpitalach większość świadczeń opieki zdrowotnej. Radziwiłł zaleca skupić się jedynie na leczeniu koronawirusa.

Fot. Shutterstock

Jak informuje „Gazeta Wyborcza” Konstanty Radziwiłł 5 listopada skierował pismo do samorządów w sprawie częściowego zawieszenia usług opieki zdrowotnej. Wojewoda uważa, że w związku z epidemią koronawirusa, wszystkie placówki publiczne powinny włączyć się do walki z wirusem SARS-CoV-2.

Konstanty Radziwiłł zachęca samorządy do zmiany oddziałów w szpitalach w covidowe, a nawet całych placówek. Jak dodaje, pomogłoby to zminimalizować ryzyko infekcji COVID-19 i zapewnić każdemu miejsce w szpitalu.

„Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wydał zalecenie czasowego zawieszenia udzielania planowych świadczeń opieki zdrowotnej, dotyczy to m.in. zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych (wyjątkiem jest diagnostyka i leczenie chorób nowotworowych).”

-tłumaczy wojewoda. List nie spodobał się przedstawicielom opozycji, którzy są zdania, że żadna choroba nie powinna być priorytetowa i pozostałe dolegliwości muszą być równie szybko leczone. Uważają też, że takie zachowanie właśnie pokazuje jak chaotyczna jest rządowa strategia walki z COVID-19.

Gazeta poprosiła o komentarz Narodowy Fundusz Zdrowia:

„Centrala NFZ zaleciła ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Podkreśla, że przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń, należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.”


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c