Wojewoda uchylił decyzję ws. antyimigranckiej manifestacji. Skierował ją do ponownego rozpatrzenia

Jacek Kozłowski, Wojewoda Mazowiecki uchylił decyzję władz stolicy, która zakazywała demonstracji antyimigranckiej. Tym samym władze będą musiały powtórnie przejrzeć wniosek i odrzucić go bądź zatwierdzić.

Fot. Warszawa w Pigułce / Urząd Wojewódzki w Warszawie

Fot. Warszawa w Pigułce / Urząd Wojewódzki w Warszawie

„W związku ze złożonym odwołaniem, wojewoda mazowiecki uchylił decyzję prezydenta m. st. Warszawy z 8 września br., zakazującą demonstracji. Wniosek organizatora ma zostać rozpatrzony ponownie z powodu niewystarczającego ustalenia szczegółów organizacji przemarszu (zebrania materiału dowodowego)” – czytamy w komunikacie przekazanym przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.

„Trasa przemarszu powinna zostać uzgodniona tak, aby nie kolidowała z innymi wydarzeniami odbywającymi się w tym samym czasie i miejscu. Nie można tu też stosować prewencji, samorząd powinien wyjaśnić swoje wątpliwości ze stroną zgłaszającą. Wolność słowa i zgromadzeń polega na tym, żeby godzić się na publiczne głoszenie nawet takich poglądów, które wywołują naszą niezgodę. Jej ograniczanie nie może zatem opierać się na domniemaniach, musi być poprzedzone szczególnie wnikliwym zbadaniem wszystkich przesłanek, a tego zabrakło w uzasadnieniu decyzji – mówi Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Manifestacja zgłoszona została przez osobę prywatną. Organizator wskazał jako cel „pokazanie sprzeciwu wobec muzułmańskich imigrantów i uczczenie Wiktorii Wiedeńskiej”.  Zaplanowana została na 12 września jako przemarsz z placu Defilad na plac Zamkowy w Warszawie.

Prawo wymaga zgłoszenia planowanych zgromadzeń do władz gminy/miasta. W prawnie uzasadnionych przypadkach samorząd może wydać zakaz. Wnioskodawcy przysługuje odwołanie do wojewody w czasie 24 godzin. Rozpatrzenie go odbywa się również w trybie przyspieszonym 24 godzin.”

 

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.