Wojna radnych na Pradze. "Wezwiemy radę do zaprzestania naruszania prawa"

„Naszym zdaniem wybór pana Wieremiejczyka nastąpił z rażącym naruszeniem prawa.” – mówią radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Dzielnicy Praga-Południe i składają do Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz wniosek o zawieszenie zastępcy burmistrza Dzielnicy Praga-Południe.

Urząd Dzielnicy Praga Południe. Fot. Alina Zienowicz / Wikipedia

Urząd Dzielnicy Praga Południe. Fot. Alina Zienowicz / Wikipedia

„Radnym Platformy i radnej SLD nie udało się w dniu 23 czerwca podczas sesji rady powołać kolejnego wiceburmistrza (głosy 11 : 11) więc łamiąc zasady i prawdopodobnie prawo głosowali do skutku. Czy tak wygląda demokracja i udział radnych w samorządzie?” – komentuje przewodniczący Klubu Radnych PiS Sławomir Kalinowski.

Nie może być tak, że głosowania nie po myśli PO i SLD będą powtarzane do skutku. Przecież to jest proste głosowanie, jedna kartka i jedno nazwisko. Czego nie wiedzieli radni podczas takiego w dodatku imiennego głosowania?”– pyta radny Marek Borkowski z Grochowa.

Radny i jednocześnie prawnik Dariusz Lasocki komentuje szczegółowo sprawę ponownego głosowania: „W mojej ocenie mamy do czynienia z uchwałą dotkniętą istotnym błędnemu. Posłużono się instytucją reasumpcji głosownia, która w orzecznictwie sądów oraz m.in. w rozstrzygnięciach nadzorczych wojewodów jest wskazywana jako wyjątkowa. Takie ponowne głosowanie powinno chociażby odbyć się natychmiast. Tymczasem na Pradze-Południe od wniosku o reasumpcję do ponownego głosowania minęło kilkadziesiąt minut (z przerwami) a pierwotny wniosek nie został w żaden sposób uzasadniony”.

Radni Prawa i Sprawiedliwości zapowiadają kolejne kroki w sprawie. „Wezwiemy radę do zaprzestania naruszania prawa a jeżeli to nie pomoże to zaskarżymy uchwałę. Działamy w interesie mieszkańców, bo jeżeli niewłaściwie powołany członek zarządu podejmuje decyzje to mogą być one nieważne. To jest niebezpieczne dla całej dzielnicy. Mamy nadzieję, że Pani Prezydent w ramach nadzoru zawiesi Pana wiceburmistrza do czasu rozwiania wątpliwości i uchroni dzielnicę przed problemami prawnymi” – podsumowuje radny Paweł Zalewski. Radni o sprawie poinformowali również Wojewodę Mazowieckiego.

Jak zakończy się ta sprawa? To zależy od odpowiedzi Prezydent Stolicy. Jak wygląda sprawa z perspektywy radnych PO? Będziemy starali się to wyjaśnić i przedstawić sprawę z dwóch perspektyw.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.