Worki na śmieci ze specjalnymi kodami kreskowymi? Zaskakujący projekt ustawy!

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej, który dopuszcza możliwość indywidualnego znakowania odpadów tak, aby wiadomo było, kto stosuje się do obowiązku segregacji, a kto tego nie robi. 

Fot. Shutterstock

Jest projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który doprecyzowuje obowiązujące przepisy. Jednym z najważniejszych punktów, które znalazły się w projekcie jest możliwość wprowadzenia indywidualnych kodów kreskowych na worki na śmieci.

Dzięki tej zmianie, będzie można zidentyfikować do kogo należy dany worek. Teraz w przypadku, kiedy sprawa dotyczy domków jednorodzinnych, nie ma z problemu z identyfikacją. Problem zaczyna się dopiero wtedy, kiedy wielu mieszkańców jednego osiedla korzysta ze wspólnych kontenerów. Część z nich stosuje się do zasad, jednak wciąż jest duża część osób, które śmieci nie segregują.

Po zmianie przepisów, każdy odpowiadałby indywidualnie za siebie. Jak tłumaczy resort, dla osób, które segregują śmieci, byłoby to bardzo korzystne rozwiązanie. Ci, którzy nie spełniają obowiązku segregacji byliby obciążeni dodatkowymi kosztami, a nie tak jak jest to w tej chwili, że obowiązuje zasada odpowiedzialności zbiorowej.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c