Wpłaty do ZUS zmalały o 20 procent, a zadłużenie przekroczyło wartość biliona złotych!

W bieżącym miesiącu wpłaty do konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych spadły o 20 procent w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Fot. Warszawa w Pigułce

Zgodnie z najnowszymi danymi, w pierwszych dwóch dekadach obowiązującego miesiąca na konto ZUS płatnicy dokonali wpłat na kwotę 17,9 miliardów złotych, co daje wynik o 4,8 miliarda mniejszy niż w zeszłym roku.

Zmniejszone wpływy to efekt przegłosowanych zmian i rozwiązań, które mają być pomocne w czasie panującej epidemii. Coraz więcej firm korzysta bowiem z oferowanych w ramach tarczy antykryzysowej możliwości i zawiesza opłacanie składek przez kwartał.

Warto zwrócić uwagę, że spora część pracodawców dokonała odliczenia od wnoszonych do ZUS składek kwoty przyznanego zasiłku opiekuńczego, który przysługiwał tym pracownikom, którzy zostali w domu ze swoimi dziećmi.

Jakie skutki może przynieść perspektywa najbliższych kilku miesięcy? Przede wszystkim ubytki budżetowe przełożą się na zwiększony dług publiczny.

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, w samym marcu dług Skarbu Państwa odnotował wzrost aż o 40 miliardów złotych. Jest to zarazem najwyższa kwota na przestrzeni ostatnich dwunastu lat (grudzień 2008 – 25,3 mld zł, maj 2012 – 26,5 mld zł, styczeń 2014 – 26 mld zł).


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c