Wraca idea Międzymorza. Warszawa nową stolicą Europy Środkowo-Wschodniej?

Kryzys związany z uchodźcami w Unii Europejskiej, rosnąca pozycja militarna Rosji i brak jednoznacznej polityki NATO nieuchornnie prowadzi do rozważenia idei Międzymorza. Taką radę dla Polski, znalazł ośrodek analityczny CIA Stratfor.

Nowa koncepcja Międzymorza. Fot. Warszawa w Pigułce

Nowa koncepcja Międzymorza. Fot. Warszawa w Pigułce

Idea Międzymorza została po raz pierwszy ukuta przez Józefa Piłsudskiego. Ze względu na ówczesną silną pozcję Rosji i Niemiec, marszałek zaproponował sojusz z najbliższymi sąsiadami i stworzenie swoistej unii. Pakt obronny oraz ekonomiczny miał obejmować Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Białoruś, Ukrainę, Czechosłowację, Węgry, Rumunię, Jugosławię oraz ewentualnie Finlandię.

Teraz idea ta wraca w obliczu kryzysu europejskiego i zagrożeń ze wschodniej strony. Jeszcze przed zgoda Polski na przyjęcie uchodźców, ośrodek CIA Stratfor przygotował dla nas krótką analizę. W artykule pt. „Washington Returns to a Cold War Strategy” („Waszyngton powraca do strategii z czasów Zimnej Wojny” – tłum. redakcja) można przeczytać:

„Ze względu na ponowne pojawienie się rosyjskiej siły, w najbliższym czasie nieunikniony będzie powrót do idei Międzymorza jako sojuszu, któremu wsparcie zapewnić będzie miała nie tyle Francja, jak w pierwotnej koncepcji, lecz Stany Zjednoczone. Sojusz ten powinien skoncentrować się na Rosji. Oświadczenia gen. Hodges’a o rozlokowaniu części sił amerykańskiej armii w krajach bałtyckich w zasadzie stanowi mały początek Międzymorza. Obszar, w którym rozlokowane będą poszczególne jednostki, od państw bałtyckich, przez Polskę, a następnie Rumunię i Bułgarię, aż do Morza Czarnego, jest jasnym sygnałem dla Rosji, że to, co dzieje się na Ukrainie powoduje zacieśnienie współpracy i scementowanie sojuszu Międzymorza”

Oczywiście w świetle obecnych wydarzeń strategię należałoby przemodelować i stworzyć jednolitą politykę z Węgrami, Czechami, Słowacją, Rumunią, Bułgarią, Litwą oraz ew. Ukrainą przy wsparciu Stanów Zjednoczonych. Taki model przewidują zresztą specjaliści.

Czy Warszawa w świetle niedawnych wydarzeń stanie się stolicą nowoczesnej Europy Środkowo-Wschodniej? To możliwe, ale by do tego doszło potrzebne jest zaangażowanie wszystkich państw.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.