Wraca pomysł kolejki linowej nad Wisłą. Będzie jak w Londynie?

W Londynie można dostać się z jednego brzegu rzeki na drugi za pomocą kolejki linowej. Podobną konstrukcję, choć na mniejszą skalę ma też Wrocław. Teraz po pomysł sięgnęły władze Pragi, przekonując jednocześnie, że nie byłaby tylko atrakcją turystyczną, ale też sposobem na ominięcie korków.

Kolejka w Londynie. Fot. Warszawa w Pigułce

W Londynie kolejka ciągnie się przez cały szerokość Tamizy i sporą część miasta. We Wrocławiu istnieje podobna konstrukcja o nazwie „Polinka”.

W Warszawie urząd dzielnicy Pragi ogłosił przetarg na studium wykonalności czterech inwestycji. Jedną z nich jest wzniesienie w pobliżu Wybrzeża Helskiego wieży widokowej z peronem kolejki gondolowej, która połączy Stare Miasto z parkiem Praskim i zoo. Za pomysłem stać ma wiceprzewodniczący rady dzielnicy Jacek Wachowicz (Kocham Pragę).

Warto przypomnieć, że za czasów rządów Lecha Kaczyńskiego, jako prezydenta Warszawy, podobny pomysł zgłosił ówczesny szef Biura Promocji Miasta Tadeusz Deszkiewicz. Prezydent prowadził nawet rozmowy z Polskimi Kolejami Liniowymi, ale ostatecznie pomysł porzucono.

Stołeczna Gazeta Wyborcza, która jako pierwsza zainteresowała się sprawą, zapytała o zdanie stołeczny ratusz. Marlena Happach, dyrektorka miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego odpowiedziała, że pomimo, że dzielnica ma kompetencje i narzędzia do podejmowania autonomicznych decyzji, kolejka sięgałaby na drugi brzeg. Przypomina, że miejsce jest wrażliwe przyrodniczo i widokowo, a panorama Starego Miasta wpisana na listę UNESCO. – Jeżeli powstanie studium wykonalności dla tej inwestycji, należy mieć nadzieję, że będzie rzetelnie przygotowane i te wszystkie uwarunkowania zostaną w nim uwzględnione – dodaje szefowa Biura Architektury.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c