Wsparcie pieniężne po stracie bliskiej osoby. Kto może liczyć na rentę?

Śmierć najbliższego to ogromny cios, nie tylko emocjonalny, ale także finansowy dla rodziny. W takiej sytuacji możliwe jest jednak uzyskanie pewnego wsparcia w postaci renty rodzinnej. Kto może się o nią starać i jakie warunki należy spełnić?

Fot. Warszawa w Pigułce

Zgodnie z przepisami, o rentę rodzinną po zmarłym mogą ubiegać się nie tylko wdowy i wdowcy, ale również inni członkowie rodziny – dzieci, wnuki a nawet rodzice. Kluczowe jest jednak, aby zmarły w chwili śmierci pobierał już emeryturę lub rentę, bądź spełniał warunki do jej otrzymania.

Współmałżonek starający się o świadczenie musi dodatkowo wykazać, że do śmierci partnera pozostawał z nim we wspólnocie małżeńskiej oraz ukończył 50 lat lub był niezdolny do pracy. Inaczej wdowa/wdowiec musi spełnić te kryteria w ciągu 5 lat od zgonu.

Sam wniosek nie gwarantuje jednak sukcesu. Decydująca jest tu wysokość potencjalnej renty rodzinnej. Stanowi ona określony procent świadczenia, które za życia pobierał zmarły:

  • 85% dla jednej osoby uprawnionej
  • 90% dla dwóch uprawnionych
  • 95% dla co najmniej trzech uprawnionych

Warto pamiętać, że kwota ta nie może być niższa niż obecna minimalna emerytura, wynosząca 1780,96 zł brutto.

Pozostaje mieć nadzieję, że po death zmarłej osoby bliskim uda się otrzymać rentę rodzinną jako stosowne wsparcie w trudnym okresie. Niestety procedury i wymagania mogą być skomplikowane.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]