Wysoka cena prądu jako czynnik sprzyjający rozwojowi rynku fotowoltaiki

Jakie będą ceny za prąd w roku 2020? Jak zmienią się przez najbliższą dekadę? Tego nie da się przewidzieć z aptekarską dokładnością, ale z pewnością będą rosnąć, bo już od dawna się o tym mówi. Czy decyduje o tym chciwość koncernów, czy taka a nie inna polityka w danym kraju nie jest istotne. Dla normalnych ludzi nie liczą się konteksty, a fakty. A jest przecież jeszcze wiele przestrzeni na to, by mogli sięgnąć głębiej do kieszeni. Okazuje się, że jednocześnie rośnie zainteresowanie fotowoltaiką. Czy drożejąca elektryczność sprawi, że rozwiązania fotowoltaiczne przeżyją prawdziwy rozwój?

Fot. Materiały prasowe

Ceny prądu w Polsce

Klienci dostawców prądu płacą dość zróżnicowane faktury za energię elektryczną. Wszystko zależy od regionu Polski, ale także od konkretnej firmy oraz rodzaju umowy, ponieważ różni dystrybutorzy proponują odmienne ceny i różne warianty. Jednak posługując się pewnym uproszczeniem, można ogólnie uznać, że średnia cena za kilowatogodzinę w naszym kraju wynosi około 60 groszy. Biorąc pod uwagę skalę europejską jest to dość zbalansowana stawka. Najwięcej za energię elektryczną płacą Duńczycy, a najmniej Bułgarzy. W dużym przybliżeniu ci pierwsi muszą liczyć się z wydatkiem na poziomie 1.30 zł, przeliczając na naszą walutę, a drudzy jedynie 40 groszy.

Nie jest więc jeszcze tak źle, biorąc pod uwagę porównanie naszych stawek za kilowatogodzinę do innych krajów Unii Europejskiej. Oczywiście na każdym etapie dyskusji można wnieść argument o wysokości zarobków i bez wątpienia będzie on istotny. Nie zmienia to jednak faktu, że ta sytuacja z pewnością ulegnie niekorzystnym dla nas korektom. Mamy bowiem do czynienia z bardzo wyraźną tendencją wzrostu cen z roku na rok, mimo pojawiania się nowych dostawców.

Czym jest fotowoltaika?

By w pełni odpowiedzieć na to pytanie, należy nakreślić ogólny kształt bieżącego stanu energetyki. Większa część tej sfery opiera się na tradycyjnych modelach pozyskiwania, przetwarzania i produkowania ciepła, energii elektrycznej oraz paliw napędowych. Nieodnawialne źródła energii to te wszystkie, do których jesteśmy przyzwyczajeni od lat. Tradycyjne elektrownie węglowe, rafinerie naftowe, wydobycie gazu ziemnego, to schematy, które bardzo dobrze znamy. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę aspekt ekonomiczny i ekologiczny zdają się być one już mocno przestarzałe. Dlaczego? Przede wszystkim przez wzgląd na wyczerpalność wyżej wymienionych surowców. Po drugie należy pamiętać o negatywnym ich wpływie na środowisko naturalne, wynikającym z takiej, a nie innej eksploatacji.

Fotowoltaika należy do rozwiązań z obszaru Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Owe źródła opierają się głównie o bezinwazyjne wykorzystanie naturalnych elementów przyrody takich jak wiatr, ruch wody, czy energia słoneczna. Sfera odnawialnych źródeł energii jeszcze nigdy nie była wspierana przez nowoczesną technologię tak bardzo jak teraz. Choć część z owych mocy wykorzystywano od wieków, np. młyny wiatrowe, czy wodne. Jednak nigdy dotąd ludzkość nie umiała tak optymalnie przetwarzać energii pochodzącej z naszej najbliższej gwiazdy. Specjalne instalacje, które montuje się (najczęściej) na dachach budynków zbierają światło, a oparty o inwerter system, zamienia je na energię elektryczną.

Rozwiązania fotowoltaiczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem nie tylko osób prywatnych, które chcą zmienić coś we własnym zakresie, ale również firm, które pragną połączyć obniżenie kosztów prowadzenia działalności w sferze ceny energii elektrycznej, równocześnie dbając o środowisko naturalne. W odpowiedzi na popularność i zasadność paneli fotowoltaicznych, na rynku pojawiły się firmy zajmujące się montażem ogniw fotowoltaicznych, takie jak Stilo Energy.

Dlaczego warto pomyśleć o panelach fotowoltaicznych?
  • Po pierwsze, możemy się uniezależnić od dostawców energii elektrycznej i nie obawiać się o rosnące ceny prądu. Taka instalacja zwraca się w dość szybkiej perspektywie czasu. Wówczas możemy liczyć albo na znaczne obniżenie rachunków za prąd, albo na całkowite i wyzerowanie.
  • Po drugie, montując na swoim dachu taką instalację nie tylko definiujemy się jako ktoś nowoczesny, ale również dajemy dobry przykład całej okolicy. Będziemy mieli świetny pretekst do walki z sąsiadami palącymi czym popadnie.
  • Po trzecie, postępujemy proekologicznie. Dbamy o środowisko naturalne, nie przyczyniając się do zwiększania się emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
  • Po czwarte, przykładamy się do eliminowania problemu smogu. A wszyscy wiemy jak bardzo poważnie daje nam się ten problem we znaki. Szczególnie zimą.
OZE i nasza przyszłość

Dzisiejsze trendy ekologiczne nie powinny być postrzegane w kategoriach mody, lecz absolutnej konieczności. Człowiek zaczął nie tylko lepiej i bardziej świadomie się odżywiać, ale także zwraca uwagę na otoczenie oraz na to, co po sobie zostawi. Każdy z nas ma obowiązek dbania o naszą planetę nie tylko na poziomie eliminowania plastikowych słomek i segregowania śmieci, ale również szerszego spojrzenia na rzeczywistość. Z całą pewnością Odnawialne Źródła Energii należą do przyszłości. Więcej na temat OZE przeczytacie tutaj.

Zdają sobie z tego sprawę producenci energii nieodnawialnych. Być może dlatego właśnie podnoszone są teraz ceny za prąd. Ten pociąg ruszy wcześniej czy później. Tylko od nas zależy, czy wsiądziemy do niego już teraz, czy będziemy czekać jeszcze kilka lat. Pamiętajmy o tym, że Ziemię zostawimy po sobie następnym pokoleniom. Oby mówiły one o nas dobrze, a nie przeklinały niegospodarność i brak otwartej głowy.

Advertisement

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl