Wzrost zgonów w Polsce. GUS informuje

Główny Urząd Statystyczny przekazał dziś, że Polsce w 2021 roku zmarło ponad 519 tysięcy osób. To aż o ponad 42 tysiące więcej niż rok wcześniej. Najwięcej zgonów odnotowano na przełomie marca i kwietnia oraz w grudniu.

Fot. Warszawa w Pigułce

Podano najnowsze statystyki dotyczące liczby zgonów w Polsce w ubiegłym roku. Jak informuje Głowny Urząd Statystyczny, w 2021 roku zmarło w Polsce 519 517 osób. Oznacza to wzrost liczby zgonów w stosunku do 2020 roku o ponad 42 tysiące.

Z wyliczeń GUS wynika, że liczba zgonów w 2021 roku przekroczyła o blisko 154 tys. średnioroczną wartość z ostatnich 50 lat. Najwyższe natężenie zanotowano na przełomie marca i kwietnia oraz w grudniu, przede wszystkim wśród osób w grupie wiekowej 65-74 lata. Jak tłumaczy urząd, oczywistym powodem wzrostu zgonów była trwająca pandemia koronawirusa. Wskazano, że pandemia w większym stopniu dotknęła mężczyzn i mieszkańców miast.

Podobnie jak w poprzednich latach, głównymi przyczynami zgonów były choroby układu krążenia i choroby nowotworowe, obie grupy odpowiadały już jedynie za nieco ponad połowę wszystkich zgonów. Jednak ostateczne dane z zakresu zgonów według przyczyn będą dostępne w trzecim kwartale tego roku.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.