Youtube. Szokujące informacje. Justyna Sukanek nie wytrzymała. Ujawnia szokujące szczegóły
Działania Justyny Sukanek, popularnej influencerki, w kontekście afery Pandora Gate przykuły uwagę mediów i internautów. Po głośnym filmie Konopskyy’ego dotyczącym tej sprawy, Justyna postanowiła opublikować screeny prywatnej korespondencji prowadzonej ze Stuu Burtonem. Komunikacja ta rzuca nowe światło na kontrowersyjne zachowania Burtona wobec nieletnich dziewczyn.
Już w 2017 roku, Sukanek w wiadomościach skierowanych do Burtona krytykowała jego zachowanie wobec nieletnich. Stuu jednak bagatelizował całą sprawę, zarzucając Justynie „paranoje” oraz insynuując, że jest „psychicznie chora”. Według niego, influencerka fabrykowała zarzuty jedynie dlatego, że została przez niego odrzucona.
Choć Sukanek przeżywała wtedy trudny okres w swoim życiu i obawiała się niewiarygodności w oczach internautów, postanowiła w pewnym momencie podzielić się swoim doświadczeniem. W emocjonalnym nagraniu apelowała do innych ofiar Burtona, by te nie bały się mówić i poszukiwać wsparcia.
Po filmie Konopskyy’ego Justyna postanowiła opowiedzieć więcej o swoich kontaktach z kontrowersyjnym youtuberem. Jak sama mówi, przez cały czas była przez niego manipulowana. Burton próbował przekonać ją, że jego bliskie kontakty z nieletnimi fankami to nic nienormalnego.
Sukanek, w swoim wyznaniu, wyjaśnia: „On mi całe życie wmawiał, że nic złego nie zrobił”. Wspominała również o licznych próbach Burtona, by przekonać ją, że jedynym problemem w całej sytuacji jest ona sama.
Afera Pandora Gate jest kolejnym przykładem na to, jak ważne jest uważne obserwowanie działań osób publicznych, zwłaszcza tych, którzy mają dostęp do młodych, nieświadomych ryzyka fanów. Wsparcie osób takich jak Justyna Sukanek jest nieocenione dla ofiar, które boją się opowiedzieć o swoim doświadczeniu.
W erze mediów społecznościowych influencerzy stali się nowymi autorytetami dla wielu młodych ludzi. Z ich popularnością i zasięgiem przychodzi jednak również odpowiedzialność za treści, które prezentują, zwłaszcza przed najmłodszą widownią.
Wpływ na młode umysły
Młode umysły są bardziej podatne na wpływy z zewnątrz. Dla wielu nastolatków i dzieci, które spędzają czas w mediach społecznościowych, influencerzy stają się źródłem inspiracji, wzorcem do naśladowania czy nawet autorytetem. W wielu przypadkach to, co mówią i prezentują, jest traktowane niemal jak „święta prawda”.
Treść vs. rzeczywistość
Wielu influencerów prezentuje treści, które są starannie wyreżyserowane, często ukazując jedynie pozytywne aspekty swojego życia. Dla młodych ludzi trudno jest czasem zrozumieć, że te „perfekcyjne” obrazy nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość. W efekcie mogą oni czuć presję, aby dorównać tym standardom, co prowadzi do frustracji, niskiej samooceny czy nawet problemów zdrowotnych.
Etyka i moralność
Influencerzy mają obowiązek bycia świadomymi tego, jakie treści prezentują i jakie mogą być ich konsekwencje dla młodszej widowni. Nieodpowiednie treści, zachowania czy nawet promocja niezdrowych stylów życia mogą mieć dalekosiężne skutki dla młodych ludzi, którzy te treści konsumują.
Edukacja a komercja
Wiele treści w mediach społecznościowych ma charakter komercyjny. Influencerzy promują różnego rodzaju produkty i usługi. Dla młodszej widowni trudno jest czasem rozróżnić, co jest autentyczną opinją, a co płatną promocją. Stąd odpowiedzialność influencerów leży także w uczciwym informowaniu o tym, które treści są sponsorowane.
W erze cyfrowej odpowiedzialność influencerów wobec młodej widowni jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Mając wpływ na formowanie postaw, przekonań i zachowań młodych ludzi, powinni oni być świadomi skutków swoich działań. Wzajemny szacunek, autentyczność, uczciwość i empatia powinny stać się kluczowymi wartościami każdego, kto chce być postrzegany jako autorytet w świecie mediów społecznościowych.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.