Zaczynają przymusowo doprowadzać mężczyzn przed komisję wojskową. Pierwsze miasto wprowadza zarządzenie

Jak się okazuje, spora liczba mężczyzn uchyla się od obowiązku stawiania się na komisję wojskową. Burmistrzowie i prezydenci miast zaczynają sięgać po radykalne środki.

Fot. Warszawa w Pigułce / Shutterstock

Jednym z pierwszych samorządowców, który zdecydował się na wprowadzenie przymusowego doprowadzenia, jest burmistrz Ostródy.

W zarządzeniu z dnia 9 kwietnia 2024 r. burmistrz nakazał przymusowe doprowadzenie mężczyzn zamieszkałych w Ostródzie, którzy bez uzasadnionej przyczyny nie stawili się na kwalifikację wojskową. Decyzja ta została podjęta na podstawie art. 59 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny oraz art. 20 § 1 pkt 2, art. 148 § 1 i art. 149 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Zgodnie z zarządzeniem, doprowadzenie ma nastąpić do dnia 25 kwietnia 2024 r. w godz. 8:00 – 10:00 do miejsca kwalifikacji wojskowej w Ostródzie, przy ul. Jana III Sobieskiego 9, w budynku Centrum Użyteczności Publicznej Starostwa Powiatowego. Wykonanie zarządzenia powierzono Komendantowi Powiatowej Policji w Ostródzie.

Imienny wykaz osób, które nie dopełniły obowiązku stawienia się na kwalifikację, stanowi załącznik do zarządzenia, jednak nie podlega on publikacji ze względu na ochronę danych osobowych.

Decyzja burmistrza Ostródy jest pierwszym tego typu przypadkiem w Polsce, ale może być sygnałem nadchodzących zmian w podejściu samorządów do egzekwowania obowiązku kwalifikacji wojskowej. W obliczu napiętej sytuacji geopolitycznej i rosnącego zagrożenia bezpieczeństwa, władze lokalne mogą coraz częściej sięgać po radykalne środki, aby zapewnić odpowiednią liczebność i gotowość sił zbrojnych.

Jednocześnie, przymusowe doprowadzenie na kwalifikację wojskową budzi kontrowersje i rodzi pytania o granice ingerencji państwa w życie obywateli. Przeciwnicy takich rozwiązań argumentują, że naruszają one wolność osobistą i stanowią nieproporcjonalną reakcję na problem uchylania się od obowiązku wojskowego.

Zwolennicy przymusowego doprowadzenia wskazują natomiast, że w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa, indywidualne preferencje muszą ustąpić przed interesem zbiorowym. Podkreślają oni, że obowiązek obrony ojczyzny jest jednym z fundamentów państwowości i nie może być traktowany wybiórczo.

Niezależnie od oceny zasadności decyzji burmistrza Ostródy, jest ona wyraźnym sygnałem zmieniającego się podejścia do kwestii obowiązku wojskowego. W najbliższym czasie możemy spodziewać się podobnych działań ze strony innych samorządów, co z pewnością wywoła ożywioną debatę publiczną na temat granic ingerencji państwa w życie obywateli i priorytetów w zakresie bezpieczeństwa narodowego.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl