Zaduszkowa zbiórka na Cmentarzu Powązkowskim. Celem jest ratowanie zabytkowych nagrobków
W tym roku będzie miała miejsce już 49 edycja zaduszkowej kwesty na Cmentarzu Powązkowskim, która ma na celu ratowanie zabytkowych nagrobków. Zbiórka odbędzie się w dniach 31 października oraz 1 listopada
Po raz pierwszy kwesta na Starych Powązkach odbyła się w roku 1975 z inicjatywy Jerzego Waldorffa. Kwestowanie zapoczątkowali warszawscy artyści filmowi oraz teatralni i do dziś stanowią oni około 40 procent wszystkich kwestujących. Obecnie jest ona otwarta dla każdego, a do zbiórki dołączyli dziennikarze, publicyści, politycy, działacze stowarzyszeń oraz młodzież licealna i akademicka. W tym roku, już 49 edycja kwesty odbędzie się 31 października oraz 1 listopada, od godziny 9:00 do 19:00.
Weźmie w niej udział 350 osób, wśród których są zarówno uczestnicy pierwszej kwesty (jak na przykład Maja Komorowska, Damian Damięcki i Olgierd Łukaszewicz), jak i wolontariusze, którzy pierwszy raz wezmą udział w wydarzeniu. Spodziewani są między innymi Artur i Franciszek Barcisiowie, Artur Andrus, rodzina Damięckich, Krzysztof Daukszewicz, Hanna Gil-Piątek, Barbara Nowacka, Irena Santor, Maciej Orłoś, Jacek Rozenek, Joanna Szczepkowska z córkami, bracia Zdrójkowscy, Katarzyna Grochola, Krzysztof Ibisz czy artyści z Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Jak informuje portal tvnwarszawa.pl, kwestowanie podczas Zaduszek na Starych Powązkach jest zgodne z definicją niematerialnego dziedzictwa kulturowego konwencji UNESCO. Żeby ochronić tę tradycję organizatorzy zabiegają o wpis kwesty na krajową listę dziedzictwa. Do tej pory uratowano wiele zabytkowych pomników oraz grobowców, a przez prawie pięćdziesiąt lat przeprowadzono łącznie około 1600 prac konserwatorskich. W zeszłym roku zakończono prace przy 30 kaplicach i grobowcach wzdłuż alei od bramy św. Honoraty do katakumb, natomiast w tym roku odrestaurowano 10 pomników.
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.