Zakaz wchodzenia do lasu jest niezgodny z prawem? Głos zabiera Rzecznik Praw Obywatelskich!

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, zakaz wstępu do lasu nie posiada uwarunkowań prawnych. W jego ocenie wydany zakaz jest „zbyt daleko idący i zbędny”.

Fot. Pixabay

Jak podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich, obowiązujący od kilku dni zakaz wstępu do lasu nie jest poparty regulacjami prawnymi.

Jak zauważa Rzecznik, spacerowanie po lesie nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem zakażenia koronawirusem. W jego opinii, obowiązujące obostrzenia są zbyt daleko idące, stąd też za pośrednictwem jednego z zastępców wystosował pismo do Ministra Środowiska Michała Wosia.

Odnosząc się do zarzutów, że istnieje część obywateli, która nie przestrzega ustalonych zasad bezpieczeństwa, Adam Bodnar uważa, że brak rozsądku u znikomej mniejszości nie może wpływać na tak znaczne ograniczenie wolności wszystkich. Zwłaszcza, że – jak podkreślił – wolność poruszania się i prawo do korzystania ze środowiska sprzyja należytej dbałości o zdrowie, zwłaszcza w aspekcie psychicznym.

Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził również wątpliwość, czy Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych może wprowadzać tego typu obostrzenia.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c