Zalegają Ci ubrania w szafie? Oddaj i pomóż zwierzętom!

Warszawa zachęca do przekazywania ubrań na zbiórkę „Coś dobrego” – np. przy okazji wiosennych porządków w szafie. Każdy 1 kg odzieży w dobrym stanie to 1 zł na fundację „Przyjaciele Palucha”, leczącej bezdomne zwierzęta. Paczki od mieszkańców odbierze kurier, a ubrania będą miały drugie życie.

Fot. Materiały prasowe

– Na wiosnę porządkujemy w szafach, dlatego ruszyliśmy ze zbiórką odzieży, by zachęcić mieszkańców do ograniczenia powstawania odpadów. W pierwszej odsłonie akcji postanowiliśmy wesprzeć fundację, która działa przy Schronisku Na Paluchu – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Zaczęliśmy od siebie. W ramach wewnętrznego wolontariatu urzędnicy zbierają nienoszone już bluzki, spodnie, buty. A równolegle zapraszamy do udziału każdego, kto chce zrobić coś dobrego dla środowiska i dla czworonogów – dodaje.

Warszawska zbiórka „Coś dobrego” pod hasłem „Mniej rzeczy, więcej dobroci” odbywa się dzięki współpracy z inicjatywą Ubrania do oddania. Akcja trwa od 29 marca do 30 sierpnia za pośrednictwem platformy Ubrania do oddania. Darowizny pozwolą na zakup inkubatora dla zwierząt do szpitala w Schronisku Na Paluchu.

– Robimy wszystko, aby zebrane przez nas ubrania otrzymały drugie życie. Działamy transparentnie i chcemy, aby tekstylia nie trafiały do kosza na śmieci – mówi Zosia Zochniak, współzałożycielka inicjatywy Ubrania do oddania.

Co zbieramy?

Do paczek (min. 10 kg) można przekazywać wszystkie elementy garderoby damskiej, męskiej, dziecięcej – nowe i używane, ale nie noszące śladów zużycia, czyli bez dziur, bez zmechaceń, bez plam – takie, które sami moglibyśmy jeszcze założyć. Przyjmiemy:

  • ubrania – np. bluzki, spodnie, dresy, sukienki, krawaty, itp.,
  • buty – połączone w pary, czyste, niezniszczone, nie posiadające znacznych śladów zużycia;
  • torebki – kompletne, bez zewnętrznych zniszczeń i braków;
  • biżuteria – pierścionki, spinki, bransoletki, naszyjniki, itp.

Jak przekazać ubrania?

Wystarczy uzbierać min. 10 kg ubrań, spakować je do paczki, wejść na stronę Ubrania do oddania, podać liczbę kartonów, adres i dogodny termin odbioru. Bezpłatny kurier przyjedzie pod wskazane miejsce, a darowizna trafi na konto fundacji „Przyjaciele Palucha”.

Dla osób, które chcą przekazać kilka sztuk odzieży, miasto organizuje punkty stacjonarne „Coś dobrego”:

  • 12-16 kwietnia (pon.-pt.) w wejściach:
    • Urzędu Dzielnicy Białołęka (ul. Modlińska 197),
    • Urzędu Dzielnicy Śródmieście (ul. Nowogrodzka 43),
    • Urzędu Dzielnicy Ursus (pl. Czerwca 1976 r. 1),
    • Urzędu Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61),
    • Urzędu Dzielnicy Wawer (Żegańska 1),
    • Urząd Dzielnicy Targówek (ul. Kondratowicza 20),
    • Urząd Dzielnicy Ochota (ul. Grójecka 17A).

Punkty będą czynne w godzinach pracy placówki.

Razem możemy więcej – sąsiedzkie zbiórki

Warszawa przygotowała plakaty i grafiki, które można zamieścić np. w mediach społecznościowych czy przykleić na klatce schodowej – pliki dostępne są do pobrania na stronie Warszawskich Ochotników. Miasto zachęca do prowadzenia wspólnych zbiórek wśród znajomych, rodziny i sąsiadów (z zachowaniem zasad sanitarnych) oraz publikacji swoich działań z hashtagiem #MniejRzeczyWięcejDobroci.

Ochotnicy warszawscy – wewnętrzny wolontariat

Urzędnicy również dołączyli do akcji „Coś dobrego” – w ramach wewnętrznego wolontariatu. Warszawskie biura i urzędy dzielnic będą ścigać się w uzbieraniu jak największej liczby ubrań. Do paczek zostaną wykorzystane kartony z drugiego obiegu.

Problem nadmiaru odpadów tekstylnych

Szybka moda – ciągłe dostarczanie nowych stylów po bardzo niskich cenach – doprowadziła do znacznego wzrostu liczby produkowanych i wyrzucanych sztuk odzieży. Szacuje się, że skala odpadów tekstylnych w Polsce to 2,5 mln ton rocznie, a połowa pochodzi z gospodarstw domowych; z czego około 500 tys. ton nadaje się do ponownego wprowadzenia na rynek.

W obecnym stanie prawnym nie ma przepisów, które pozwoliłyby rejestrować pełną liczbę wyrzucanych ubrań czy też ilość nieposortowanej odzieży używanej, importowanej do Polski. Teraz zużyte tekstylia trafiają do kosza na „zmieszane”. W 2019 r. mieszkańcy Warszawy przekazali do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-u) 19 ton tego typu odpadów, a w 2020 r. 47 ton.

Fot. Materiały prasowe

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]