Zapukają do drzwi każdego Polaka! Obowiązkowa akcja już się zaczęła!

W całej Polsce ruszyła wielka akcja wymiany liczników energii elektrycznej, która do 2028 roku obejmie ponad 17 milionów gospodarstw domowych. To część szeroko zakrojonej modernizacji sieci energetycznej, która ma na celu zwiększenie efektywności zarządzania energią i umożliwienie Polakom oszczędności na rachunkach.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Nowoczesne liczniki – co warto wiedzieć?

Wymiana starych liczników na nowoczesne, inteligentne urządzenia to efekt ustawy przyjętej w 2021 roku. Te nowe liczniki, znane również jako liczniki zdalnego odczytu (LZO), automatycznie przesyłają dane o zużyciu energii do dostawców, co oznacza koniec konieczności samodzielnego odczytywania liczników i przesyłania danych. Dzięki temu Polacy będą mogli na bieżąco monitorować swoje zużycie energii, co pomoże im lepiej zarządzać wydatkami na prąd.

Harmonogram wymiany liczników

Proces wymiany liczników jest podzielony na kilka etapów:

  • Do 2025 roku – 25% Polaków będzie korzystać z nowych liczników.
  • Do 2027 roku – z inteligentnych urządzeń będzie korzystać już 65% odbiorców.
  • Do końca 2028 roku – 80% gospodarstw domowych zostanie objętych wymianą.
  • Całkowite zakończenie procesu planowane jest na 2031 rok.

Koszty i korzyści dla konsumentów

Wymiana liczników jest bezpłatna dla wszystkich odbiorców. Koszty całej operacji, szacowane na około 9 miliardów złotych, pokrywają spółki energetyczne. Jeżeli jednak ktoś chciałby przyspieszyć wymianę licznika na własne życzenie, musi liczyć się z kosztami wynoszącymi około 300-400 złotych.

Ministerstwo Klimatu podkreśla, że w dłuższej perspektywie inteligentne liczniki przyniosą konsumentom korzyści finansowe, umożliwiając oszczędności na rachunkach za prąd. W ciągu 15 lat, Polacy mogą zaoszczędzić nawet 11,3 miliarda złotych dzięki precyzyjniejszemu monitorowaniu zużycia energii.

Jak przebiega wymiana?

Wymiana licznika jest szybka i trwa od 15 do 40 minut. Proces jest przeprowadzany przez uprawnionych monterów, a w jego trakcie następuje krótkotrwałe wyłączenie zasilania. Nowy licznik jest instalowany w miejscu starego, a cały proces kończy się zaplombowaniem urządzenia i sporządzeniem odpowiedniej dokumentacji. W nowszych budynkach liczniki najczęściej znajdują się na zewnątrz mieszkań, jednak w starszych budynkach mogą być zainstalowane wewnątrz.

Co musisz wiedzieć?

  • Odbiorcy są zobowiązani umożliwić dostęp do miejsca, gdzie znajduje się licznik.
  • Po wymianie licznika nie trzeba podpisywać nowej umowy.
  • Nowe liczniki pozwolą na dokładniejsze monitorowanie zużycia energii, co pomoże w oszczędnościach.
  • Koniec z wizytami inkasentów i koniecznością ręcznego przesyłania odczytów.

Przyszłość energetyczna Polski

Cały proces wymiany liczników jest nie tylko krokiem w stronę nowoczesności, ale również narzędziem w walce z rosnącymi kosztami energii. Inteligentne liczniki to przyszłość, która pozwoli na bardziej efektywne zarządzanie energią zarówno na poziomie gospodarstw domowych, jak i całej sieci energetycznej kraju.

Firmy energetyczne intensywnie pracują nad wymianą liczników – na przykład, Energa wymieniła już ponad 2 miliony urządzeń. Dzięki temu Polacy będą mogli lepiej zarządzać swoimi rachunkami, a państwo zyska narzędzie do lepszego zarządzania siecią energetyczną.

To ogromne przedsięwzięcie, które ma przynieść korzyści nie tylko konsumentom, ale również całej gospodarce. Warto być na bieżąco z harmonogramem wymiany liczników i skorzystać z tej okazji, by w pełni wykorzystać możliwości, jakie dają nowe technologie.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl