Zasiłek bezrobotny i dodatek solidarnościowy już w czerwcu? Szanse są spore!

Już w przyszłym tygodniu Sejm zajmie się projektem ustawy dotyczącej wyższego zasiłku dla bezrobotnych. Istnieje duża szansa, że świadczenie w zwiększonej wysokości wejdzie w życie wraz z nowym miesiącem. 

Fot. Pixabay

Obecnie zasiłek dla osób bez pracy wynosi 861 złotych brutto. Jego wysokość pozostawała od lat na niezmiennym poziomie.

Ze względu na znaczne ograniczenia gospodarcze w związku z koronawirusem, istnieje ryzyko pogłębienia się bezrobocia, a to rodzi potrzebę zwiększenia kwoty wypłacanego zasiłku.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zasiłek dla osób bezrobotnych ma być podwyższony do 1200 złotych brutto. Ponadto, Ci, którzy stracili zatrudnienie w skutek obostrzeń pandemicznych mogą liczyć na dodatek solidarnościowy w kwocie 1300 złotych, który byłby wypłacany przez 3 miesiące.

Jeśli nowe propozycje zostaną uchwalone, osoba bez pracy będzie mogła liczyć na łącznie 2500 złotych brutto wsparcia w skali miesiąca.

Ekonomiści już teraz biją na alarm, że tego typu zachęty socjalne w istocie mogą zniechęcać do podjęcia zatrudnienia.

Analitycy bankowi dokonali wstępnej prognozy, która pokazała, z jakimi wydatkami przyjdzie się zmierzyć polskiemu rządowi.

I tak, według analityków Santander Bank Polska, podwyższone świadczenia dla bezrobotnych mogą wiązać się z dodatkowymi wydatkami w kwocie 5,5 miliarda złotych (zakładając wzrost liczby bezrobotnych o około milion).

Z kolei ekonomiści ING Banku Śląskiego uważają, że podwyższenie zasiłku może kosztować budżet państwa około 3 miliardy złotych, zakładając, że liczba bezrobotnych zwiększy się o 600 tysięcy.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c