Zaskakujące doniesienia! Koronawirus zmutował w ciele noworodka!

Naukowcy z Malme opisali przypadek przeniesienia koronawirusa z matki na dziecko. Zaskakujący jest jednak sposób przeniesienia wirusa, ponieważ stało się to jeszcze zanim się urodził, poprzez uszkodzone łożysko. Dodatkowo, ekspertów zaciekawiła również odmiana COVID-19, która pojawiła się w organizmie dziecka. 

Fot. Shutterstock

Zaskakującą sytuację opisali naukowcy ze Skane University Hospital w Malme. Chodzi o przypadek przeniesienia wirusa SARS-CoV-2 z matki na nienarodzone dziecko, poprzez uszkodzone łożysko. Wyniki analiz opublikowano w naukowym „The British Journal of Obstetrics and Gynaecology”.

Badacze wyjaśnili, że stan zapalny tkanek, który miała ciężarna, został spowodowany właśnie koronawirusem, a ślady wirusa znajdowano wszędzie, gdzie zaatakowana tkanka łożyska spotykała się z innymi tkankami, zarówno po stronie matki, jak i po stronie dziecka.

Po zsekwencjonowaniu genomu wirusów znalezionych u matki i u dziecka okazało się, że zaatakował ich ten sam wariant. To potwierdziło przypuszczenia naukowców, że dziecko zakaziło się jeszcze w okresie płodowym. Co jednak ciekawe, po urodzeniu dziecka naukowcy znaleźli w jego ciele zupełnie inny wariant COVID-19. Uznano więc, że wirus musiał zmutować już w ciele samego dziecka. Jest to pierwszy taki przypadek na świecie.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c