Zatrzymali podejrzaną o poważne przestępstwo. Wszystko przez papierosa z cmentarza

O tym, że do zidentyfikowania sprawcy przestępstwa przyczynić się może nawet najmniejszy ślad kryminalistyczny przekonała się 21– letnia kobieta sprawczyni oszustwa „na wnuczka”, do którego doszło w sierpniu 2019 roku w Kobyłce.

Fot. Warszawa w Pigułce

W sierpniu 2019 roku na numer stacjonarny telefonu mieszkanki Kobyłki, osoby w podeszłym wieku, zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę prosząc o pożyczenie 10 000 zł. Pieniądze były jej rzekomo potrzebne po to aby nie straciła lokaty bankowej. Nieświadoma zagrożenia seniorka wypłaciła z banku wszystkie swoje oszczędności, a resztę kwoty pożyczyła od sąsiadów. Pod domem przekazała pieniądze kobiecie, która miała być znajomą córki.  O tym, że seniorka została oszukana uświadomiła sobie dopiero gdy zadzwoniła do niej prawdziwa córka.

Wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia, a przede wszystkim poszukiwaniem oszustki zajęli się policjanci z Komisariatu w Kobyłce. Funkcjonariusze wykonali szereg czynności procesowych i operacyjnych mogących przyczynić się do ustalenia sprawcy tego czynu. W tym przypadku niezwykle istotne okazało się znalezienie oraz właściwe zabezpieczenie śladu DNA w postaci niedopałka papierosa z terenu cmentarza gdzie widziana była podejrzana.

Materiał dowodowy przekazano do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego i porównano z bazami danych krajów unii Europejskiej. Badanie DNA wykazało, że zabezpieczone ślady odpowiadają danym zabezpieczonym od jednej z kobiet na terenie innego państwa. Tożsamość sprawcy oszustwa została potwierdzona po blisko dwóch latach. Kobieta usłyszała zarzuty. Za oszustwo podejrzana odpowie teraz przed sądem. Grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Autor: podkom. Katarzyna Przybysz-Zdunek/mg


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.