Zbigniew Ziobro skierował do SN skargę nadzwyczajną. Chodzi o sprawę frankowiczów!

Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w sprawie zapłaty, dotyczącą umów kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego. 23 listopada 2007 roku zadłużyli się na kwotę ponad 200 tysięcy złotych. 

Fot. Warszawa w Pigułce

W środę rano Dział Prasowy Prokuratury Krajowej przekazał informacje, że Zbigniew Ziobro interweniował w sprawie frankowiczów, którzy zadłużyli się 23 listopada 2007 roku. Kwota długu wyniosła ponad 200 tysiące złotych. Kredyt był indeksowany do CHF.

„Dłużnicy zobowiązali się do spłaty kwoty kredytu w 360 równych ratach miesięcznych, zawierających rosnącą cześć raty kapitałowej i malejącą część raty odsetkowej. Spłata kredytu odbywała się w złotych polskich, przy czym zarówno rata odsetkowa, jak i kapitałowa, były obliczane w oparciu o wewnętrzny przelicznik powoda, tj. według kursu sprzedaży franka szwajcarskiego. Kredyt oprocentowany był według zmiennej stopy procentowej”

-przekazała Prokuratura Krajowa.

Prokurator Generalny zarzucił prawomocnej decyzji Sądu Okręgowego w Radomiu między innymi naruszenie zasad oraz praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji RP, w tym zasady sprawiedliwości społecznej, równości wobec prawa, ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi oraz prawa do rzetelnej procedury sądowej.

Jak wyjaśnia, kredyt udzielony został w polskich złotówkach i w takiej walucie był spłacany, mimo iż według umowy dług był przeliczany na franki szwajcarskie, zgodnie z kursem kupna CHF obowiązującym w banku, w dniu uruchomienia każdej transzy kredytu.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c