„Zgromadźcie żywność, wodę i leki”. Unia Europejska wysyła komunikat do mieszkańców
Komisja Europejska zaapelowała do obywateli o przygotowanie się na wypadek ewentualnego kryzysu. W środę przedstawiono nową strategię znaną jako „Unia Gotowości”, która zaleca m.in. zgromadzenie zapasów żywności i innych niezbędnych artykułów na minimum 72 godziny w przypadku wystąpienia zagrożenia. To odpowiedź na rosnące obawy związane z różnorodnymi sytuacjami kryzysowymi, z jakimi Unia Europejska mierzy się w ostatnich latach.

Fot. Obraz zaprojektowany przez Warszawa w Pigułce wygenerowany w DALL·E 3.
Strategia odpowiedzią na rosnące zagrożenia
Strategia „Unii Gotowości” stanowi reakcję na liczne kryzysy, które dotknęły Unię Europejską w ostatnich latach. Wśród nich Komisja wymienia pandemię COVID-19, katastrofy naturalne, takie jak powodzie i susze, wojnę na Ukrainie i nasilające się ataki hybrydowe, szczególnie ze strony Rosji.
W dokumentach strategicznych szczególnie podkreślono niebezpieczeństwo akcji sabotażowych, podpaleń i cyberataków, które mogą destabilizować funkcjonowanie Wspólnoty. Inicjatywa z Brukseli ma stanowić sygnał alarmowy dla państw członkowskich i zachęcić władze krajowe do podjęcia odpowiednich działań przygotowawczych.
Zapasy na 72 godziny kluczem do przetrwania
Komisja Europejska zaleca obywatelom gromadzenie podstawowych zapasów, które pozwolą przetrwać co najmniej pierwsze 72 godziny sytuacji kryzysowej. Wśród niezbędnych artykułów wymienia się przede wszystkim żywność o długim terminie przydatności, jak konserwy i żywność suchą, taką, jak ryż czy makaron. Do tego niezbędny jest zapasy wody pitnej i najważniejsze leki.
Według badań Eurobarometru, na które powołuje się Komisja, obecnie aż 50 proc. obywateli Unii po trzech dniach od wystąpienia kryzysu pozostałoby bez dostępu do wody i jedzenia. Jest to szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę, że początkowy okres każdej sytuacji kryzysowej jest uznawany za najbardziej krytyczny.
Edukacja w zakresie gotowości
Strategia zakłada również znaczące inwestycje w edukację społeczeństwa. Jednym z kluczowych elementów ma być włączenie lekcji gotowości kryzysowej do programów szkolnych w całej Unii Europejskiej.
Jak powiedziały źródła unijne cytowane w komunikacie, „chodzi o to, by ludzie wiedzieli, jak się zachować, kiedy zaczną wyć syreny alarmowe”. Celem jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat działań, które należy podjąć w pierwszych godzinach i dniach kryzysu.
Inwestycje o podwójnym zastosowaniu
Przedstawiona strategia wykracza poza indywidualne przygotowania obywateli. UE planuje również ułatwić realizowanie inwestycji o podwójnym zastosowaniu. Dotyczy to między innymi budowy dróg i tras kolejowych, które oprócz przewozu ludności cywilnej mogłyby służyć do sprawnego transportowania żołnierzy lub ciężkiego sprzętu wojskowego. Ponadto rozwoju infrastruktury krytycznej odpornej na różne rodzaje zagrożeń i zwiększenia możliwości szybkiego reagowania na poziomie unijnym.
Zalecenia Komisji Europejskiej pojawiają się w czasie, gdy poszczególne państwa członkowskie już aktualizują swoje krajowe plany awaryjne. Jako przykład podano Niemcy, które w czerwcu ubiegłego roku zaktualizowały swoją Dyrektywę Ramową dla Obrony Całościowej.
Dokument ten określa procedury i działania, które należy podjąć w przypadku wybuchu konfliktu w Europie. Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser podkreśliła, że plany te są niezbędne, aby lepiej przygotować się na ewentualną rosyjską agresję.
Strategia „Unii Gotowości” ma zachęcić pozostałe państwa członkowskie do podobnych działań i zapewnić większą koordynację na poziomie europejskim w przypadku wystąpienia kryzysu o charakterze transgranicznym.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.