Zmarła łączniczka w Powstaniu Warszawskim. Dożyła 100 lat

Nie żyje Maria Piechotka, ps. Marianna. Była polską architektką i łączniczką w Powstaniu Warszawskim, a także posłanką na Sejm PRL w latach sześćdziesiątych. Informację o śmierci kobiety przekazał prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. 

Fot. Warszawa w Pigułce

W wieku 100 lat zmarła Maria Piechotka. Do Warszawy przeprowadziła się w 1944 roku, tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego. W czasie trwania powstania działała jako łączniczka. Następnie ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. Później zaprojektowała liczne budynki mieszkalne i usługowe, głównie na terenie dzielnicy Bielany. Również we współpracy z mężem i Janem Zachwatowiczem pracowała projekt budowy warszawskiej katedry św. Jana.

O śmierci kobiety poinformował Rafał Trzaskowski w mediach społecznościowych. W imieniu mieszkańców Warszawy podziękował za wszystko co zrobiła dla stolicy.

 

Maria Piechotka otrzymała wiele odznaczeń. Wśród nich był Srebrny Krzyż Zasługi, którzy otrzymała w 1951 roku, Złota Odznaka Odbudowy Warszawy w 1959 czy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, który wręczono jej w 1977 roku.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c