Zmarła sanitariuszka z Powstania Warszawskiego! Miała 94 lata

W wieku 94 lat zmarła Wanda Zalewska-Zdun, ps. „Rawicz”. Była sanitariuszką podczas Powstania Warszawskiego, artystką i nauczycielką. Do końca życia aktywnie działała w środowisku kombatanckim. 

Fot. Warszawa w Pigułce

Informację o śmierci ppor. Wandy Zalewskiej- Zdun przekazał między innymi Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także fundacja Nie Zapomnij o Nas. Kobieta odeszła w wieku 94 lat. Do końca aktywnie działała w środowisku kombatanckim, reprezentując je na patriotycznych uroczystościach.

„W wieku 94 lat na wieczną wartę odeszła ppor. Wanda Zalewska-Zdun ps. Rawicz- sanitariuszka z Powstania Warszawskiego, żołnierz II Obwodu „Żywiciel” (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu AK(…) Niestrudzenie krzewiła pamięć o swoich poległych kolegach. Wieczne odpoczywanie racz Jej dać, Panie!”

-napisano w mediach społecznościowych UdSKiOR. Kilka słów od siebie napisała również fundacja, zajmująca się przywracaniem pamięci o bohaterach Powstania Warszawskiego.

Wanda Zalewska-Zdun działała w konspiracji od wiosny 1944 roku. W lipcu została przydzielona do II Obwodu „Żywiciel” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Podczas powstania służyła w punktach opatrunkowych na Żoliborzu, a przed jego kapitulacją w szpitalu przy ul. Krechowickiej.
Otrzymała Medal XXXV-lecia NSZZ Solidarność, Złotą Odznakę Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność, a także otrzymała Medal Honorowy Powstania Warszawskiego 1944 i Warszawski Krzyż Powstańczy oraz Krzyż Armii Krajowej.

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c