Zmiany w alimentach! Rząd szykuje nowelizacje ustaw!

Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd ma w planach zająć się projektem nowelizacji ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny. Chodzi między innymi o alimenty. 

Fot. Pixabay

Dziś podczas posiedzenia rządu, ma się on zająć projektem nowelizacji ustaw dotyczących świadczeń na rzecz rodziny. Resort rodziny jest odpowiedzialny za przygotowanie projektu, a prowadzi go wiceminister Barbara Socha.

Wśród najważniejszych zmian, jakie proponuje rząd jest podwyższenie kwoty kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego od października 2020  roku, także wprowadzenie stałego mechanizmu wzrostu kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Resortowi zależy, aby każdorazowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za odbywaną pracę nie wpływał na prawo do świadczeń.

Również zmiany dotyczyłyby pozyskiwania informacji. Gmina mogłaby samodzielnie sprawdzać czy dana osoba, która ubiega się o zasiłek, pobiera dodatek pielęgnacyjny.

Dodatkowo, miałby rozszerzyć się katalog dochodów nieopodatkowanych, które składają się na dochód rodziny, uprawniający do świadczeń. Rząd chce doprecyzować także odpowiedzialność pracodawcy, w przypadki bezumownego zatrudnienia dłużnika alimentacyjnego lub wypłacania mu wynagrodzenia do ręki, pod tzw. stołem. Miałaby za to być większa kwota grzywny.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c