Zmiany w dowodach osobistych. Będą potrzebne odciski palców

Od sierpnia 2021 roku zajdą zmiany dotyczące dowodów osobistych. Będzie potrzebny podpis posiadacza, a także odciski palców.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie pracuje nad zmianami w dowodach osobistych. Jak przekazało MSWiA, od sierpnia 2021 roku będą duże zmiany. Spowodowane one są obowiązkiem dostosowania się do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 2019 roku.

W związku z rozporządzeniem, w dowodach osobistych musi być druga cecha biometryczna. Są nią odcisku palców. Dodatkowo obowiązuje wprowadzenie warstwy graficznej przeznaczonej na podpis posiadacza, a także wprowadzenie do dowodu 12 miesięcznego lub krótszego terminu ważności dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisków. Nie będzie też możliwe składanie wniosków o dowód przez internet.

Wszystkie państwa UE będą musiały wprowadzić nowe dowody do sierpnia przyszłego roku. Nadal będą obowiązywać przez 5 i 10 lat. Planowane są też mobilne stacje, które pozwolą oddać odciski palców.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c