Zmiany w e-hulajnogach! Od 20 maja wchodzą w życie nowe przepisy!

Od 20 maja 2021 roku wchodzą w życie przepisy regulujące zasady poruszania się między innymi hulajnogami elektrycznymi. Dzięki temu ma zwiększyć się bezpieczeństwo na drogach. 

Fot. Shutterstock

Wśród najważniejszych zasad, jakie pojawią się w nowych przepisach będzie konieczność kierowania hulajnogą na terenie drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli będą one wyznaczone dla kierunku, w którym będzie się poruszać lub będzie zamierzał skręcić. Osoby te muszą jednak pamiętać, aby zachować szczególną ostrożność i ustępować pieszym.

Natomiast w przypadku, kiedy nie ma wyznaczonej dla rowerzystów trasy, korzystać z hulajnogi będziemy mogli na jezdni. Warunek jest jednak taki, że ruch na danej drodze nie będzie mógł przekroczyć 30 km/h. W praktyce zatem oznacza to, że hulajnogą będziemy jeździć po chodniku, wzdłuż jezdni.

Istotne zmiany dotyczą jednak przewozu osób. Nowelizacja prawa o ruchu drogowym  wprowadza dla użytkowników e-hulajnóg zakaz ciągnięcia lub holowania innego pojazdu oraz przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku. Nie wolno też jeździć takim pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Koniec też z parkowaniem, gdzie popadnie. Pojazdy od 20 maja będzie można pozostawić tylko na wyznaczonym do tego celu miejscu. Jeśli takiego miejsca nie ma w pobliżu, należy zwrócić uwagę na kilka warunków. Po pierwsze, hulajnoga musi być ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni. Oprócz tego będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika, a szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych wyniesie minumum 1,5 metra.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c