Zmiany w polskim prawie. W nowelizacji ma pojawić się nowa forma przemocy

Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej przekazało do konsultacji projekt zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Resort zaproponował zmianę tytułu ustawy, a dokładnie określenia „przemoc w rodzinie” oraz nowy rodzaj przemocy- przemoc ekonomiczną.

Fot. Warszawa w Pigułce

Resort Rodziny i Polityki Społecznej przekazało do konsultacji długo zapowiadany projekt zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ministerstwo proponuje przede wszystkim, aby tytuł ustawy zmienić z „o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie” na „o przeciwdziałaniu przemocy domowej”.  Jak tłumaczy resort, w ten sposób nie będzie się stygmatyzować rodzin. Obecnie nazwa wskazuje, że wyłącznie rodzina jest środowiskiem, w którym pojawiają się akty przemocy.

 Zachowania przemocowe mogą występować również pomiędzy byłymi małżonkami, którzy w świetle prawa nie są rodziną, czy osobami żyjącymi w związkach nieformalnych. Zatem konieczne jest ponowne określenie, co należy rozumieć pod pojęciem „przemoc”

-można przeczytać w uzasadnieniu.

Oprócz tego ustawowa definicja przemocy obecnie uwzględniała jej trzy rodzaje, czyli przemoc psychiczną, fizyczną i seksualną. W nowelizacji pojawia się nowa formą- przemoc ekonomiczna. O przemocy ekonomicznej można mówić wtedy, gdy jej sprawca używa pieniędzy albo innych dóbr materialnych po to, aby uzależnić od siebie finansowo drugą osobę

To już kolejny projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie przygotowywany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społeczne. Poprzedni opublikowano w 2018 roku, jednak po kilku dniach został wycofany po kontrowersjach związanych z zaproponowaną w nim definicją przemocy.

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c