Zmiany w sklepach. Nowe prawo weszło w życie

Przepisy nowelizujące handel w niedzielę weszły w życie. Jednak to nie koniec zmian, a koalicjanci zapowiadają, że niedługo odbędą się rozmowy na temat zniesienia lub przynajmniej zliberalizowania handlu w niedzielę.

Fot. Shutterstock

Nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedziele, która weszła w życie we wtorek, 5 grudnia, wprowadza istotne zmiany w obowiązujących przepisach. Głównym punktem tej nowelizacji jest modyfikacja zasad dotyczących handlu w niedzielę Wigilii Bożego Narodzenia.

Do tej pory, jeśli Wigilia (24 grudnia) wypadała w niedzielę, sklepy mogły być otwarte. Jednak nowe przepisy wprowadzają zakaz handlu w niedzielę 24 grudnia, niezależnie od tego, czy jest to Wigilia, czy nie. Zamiast tego, możliwość prowadzenia handlu w niedziele zostaje przesunięta na dwie poprzedzające 24 grudnia niedziele – w tym roku będą to 10 i 17 grudnia.

Ta zmiana jest rezultatem nowelizacji autorstwa posłów partii Trzeciej Drogi i została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nowelą, „Jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, zakaz handlu, o którym mowa w art. 5, nie obowiązuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające tę niedzielę”.

Interesującym aspektem tej nowelizacji jest to, że nie wprowadza ona ograniczeń godzinowych dla handlu w te dozwolone niedziele – sklepy będą mogły funkcjonować w standardowych godzinach otwarcia. To odróżnia się od wcześniejszego projektu posłów partii PiS, którzy proponowali ograniczenie czasu otwarcia sklepów do godziny 14:00.

Posłowie partii Polska 2050 wyrazili nadzieję, że ta nowelizacja będzie wstępem do dalszej liberalizacji zakazu handlu w niedziele w przyszłym roku. Koalicja ma różne spojrzenie na tę kwestię. Trzecia Droga chce wprowadzenia dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Z kolei Koalicja Obywatelska chce znieść zakaz w ogóle, ale zapewnić pracownikom dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w niedzielę. Przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Ryszard Petru powiedział niedawno, że niedługo powinny odbyć się rozmowy w tej sprawie. Po ustaleniach zostanie złożony całościowy projekt regulujący handel w niedzielę.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]