Zmiany w systemie emerytalnym 2025. Trudna sytuacja dla seniorów

Styczeń 2025 roku przynosi pierwsze, niepokojące sygnały o pogarszającej się sytuacji polskich emerytów. Po zaledwie dwóch tygodniach nowego roku, organizacje senioralne i związki emerytów zgłaszają dramatyczny wzrost próśb o pomoc finansową. Najniższa od lat waloryzacja w połączeniu ze styczniowymi podwyżkami cen stawia wielu seniorów w dramatycznej sytuacji.

Fot. Shutterstock

Rzeczywistość przekroczyła najczarniejsze scenariusze

„Spodziewaliśmy się trudności, ale rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej brutalna” – alarmuje Krystyna Nowak, przewodnicząca jednej z największych organizacji senioralnych. Według jej relacji, już w pierwszych dniach stycznia liczba zgłoszeń od emerytów potrzebujących wsparcia wzrosła o 70% w porównaniu z grudniem. Szczególnie dotkliwe okazały się podwyżki cen leków i opłat mieszkaniowych.

Seniorzy masowo rezygnują z zakupu leków

Farmaceuci z całej Polski zgłaszają niepokojące zjawisko: coraz więcej emerytów rezygnuje z wykupienia części przepisanych leków lub prosi o tańsze zamienniki. „Wczoraj starsza pani ze łzami w oczach oddała połowę leków z recepty, mówiąc, że musi wybrać między lekami a ogrzewaniem mieszkania” – relacjonuje farmaceutka z warszawskiej apteki.

Wzrost zapytań o pracę dorywczą

Urzędy pracy odnotowują znaczący wzrost zainteresowania pracą dorywczą wśród osób w wieku emerytalnym. „W pierwszych dwóch tygodniach stycznia zarejestrowało się u nas więcej emerytów szukających dodatkowego zajęcia niż w całym ubiegłym kwartale” – informuje dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy w Poznaniu.

Banki alimentacyjne przeciążone

Organizacje charytatywne biją na alarm. Banki żywności informują o gwałtownym wzroście liczby seniorów zgłaszających się po pomoc żywnościową. „Nasze zasoby topnieją w zastraszającym tempie. Po raz pierwszy w historii musieliśmy wprowadzić limity wydawanych produktów” – mówi koordynator banku żywności w Krakowie.

Próby radzenia sobie z kryzysem

W odpowiedzi na trudną sytuację, w wielu miastach powstają oddolne inicjatywy pomocy seniorom. Organizowane są „jadłodzielnie”, gdzie emeryci mogą otrzymać ciepły posiłek, powstają grupy wsparcia sąsiedzkiego oferujące pomoc w codziennych czynnościach czy zakupach. „To budujące, ale jednocześnie smutne, że państwo nie potrafi zapewnić godnego życia swoim seniorom” – komentuje dr Maria Kowalska, socjolog specjalizująca się w problemach osób starszych.

Władze lokalne szukają rozwiązań

Samorządy w całej Polsce próbują reagować na kryzysową sytuację. Niektóre miasta wprowadzają dodatkowe programy wsparcia dla seniorów, takie jak dopłaty do leków czy rachunków. „To jednak kropla w morzu potrzeb” – przyznaje wiceprezydent jednego z większych miast wojewódzkich.

Perspektywy na najbliższe miesiące

Eksperci przewidują, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć w lutym i marcu, gdy wiele osób starszych otrzyma roczne rozliczenia za media. „Obecny kryzys pokazuje, jak kruchy jest system zabezpieczenia społecznego osób starszych w Polsce” – ocenia prof. Jan Kowalski, ekonomista specjalizujący się w polityce społecznej.

Organizacje senioralne apelują o pilne działania ze strony rządu, w tym o wprowadzenie dodatkowego wsparcia finansowego dla najbardziej potrzebujących emerytów. Na razie jednak nie widać konkretnych propozycji rozwiązań systemowych, które mogłyby ulżyć seniorom w tej trudnej sytuacji.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl