Lekarz chory na COVID-19. Opublikował poradnik dla osób chorujących w domu

Bartosz Fiałek jest lekarzem reumatologiem i działaczem społecznym w dziedzinie ochrony zdrowia. W ostatnim czasie często przekazywał zalecenia lekarskie i komentował obecną sytuację epidemiczną w Polsce. Jak się okazało, sam zachorował na COVID-19. Postanowił więc opublikować poradnik z zasadami leczenia wirusa SARS-CoV-2 w domu.

Fot. Pixabay

Kilka dni temu lekarz Bartosz Fiałek poinformował, że potwierdzono u niego pozytywny wynik testu na wirusa SARS-CoV-2. Przekazał jak się czuje i jak wygląda przebieg choroby. Teraz postanowił przygotować specjalny poradnik, który pomoże osobom przebywającym w domu, w walce z  COVID-19.

Zalecenia jakie przekazał nosicielom wirusa SARS-CoV-2 dotyczyły między innymi doboru leków i suplementów, diety, snu czy odpowiednich warunków w mieszkaniu. Lekarz zaznaczył, że w przypadku koronawirusa wcale nie jest wskazane branie witamin takich jak A, B, C, cynk czy magnez. Jeśli już to najlepiej działa witamina D3, jednak podkreśla, że zalecenia, które dotychczas powstały nie są oparte na naukowych dowodach. Jeśli odczuwamy ból najlepiej poradzi sobie z nim lek zawierający paracetamol, ibuprofen, metamizol czy pyralginę. Oczywiście wszystko należy stosować zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na ulotce.

Jeśli dokucza nam kaszel można skorzystać z syropu przeciwkaszlowego, jednak trzeba pamiętać, że w przypadku kaszlu suchego nie należy go brać wieczorem. Jak podkreśla lekarz, najważniejszy jest sen i odpoczynek, ale również odpowiednia dieta. Przy COVID-19 najlepsza jest śródziemnomorska. Ważne jest też spożywanie dużej ilości płynów, czyli około 2,5-3 litrów na dobę. Warto często wietrzyć mieszkanie, aby pozbyć się przebywających w nim wirusów i bakterii.

Bartosz Fiałek zaznaczył też, że około 80% zakażeń nowym koronawirusem przebiega bezobjawowo lub łagodnie. Dlatego warto zwrócić uwagę na każde podejrzane dla nas zachowanie organizmu. Tylko 20% osób przechodzi zakażenie COVID-19 w sposób średni lub poważny, wymagający hospitalizacji.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c