Zofiówka – tylko wiatr szepcze tu o dawnych zbrodniach [Galeria]

Po wczorajszym artykule wiele osób pytało się czym była i jak wygląda teraz Zofiówka. Na szczęście wiosną tamtego roku był tam Szary Burek, który już wtedy pozwolił nam na wykorzystanie fotografii. Teraz, powracamy do tematu.

17225341555_782dee87c5_b

Fot. szaryburek.blox.pl

Historia tego budynku jest burzliwa i przerażająca. Wybudowano go w 1907 roku i otworzono rok później. Budynek ufundowała Zofia Endelman i to od jej imienia powstała nazwa. Była ona Żydówką i dlatego o prawa do budynku ubiega się obecnie Gmina Żydowska.

W czasie okupacji Niemieckiej, budynek znajdował się na terenie getta żydowskiego. Faszyści pomordowali tu (według różnych źródeł) od 100 do nawet 350 pacjentów.

W latach 80. natomiast leczono tam Gruźlicę. Szpital zakończył działalność w 1998 roku. Nikt tak naprawdę nie wie dlaczego. Poza zła sławą, zyskał tytuł miejsca w którym straszy. Podobno można tu zobaczyć duchy dzieci i dawnych pacjentów ośrodka.

Wystarczy przejrzeć zdjęcia, by poczuć ułamek tego, co poczuł fotograf. Więcej zdjęć znajduje się na blogu Szary Burek.

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c