Zofiówka – tylko wiatr szepcze tu o dawnych zbrodniach [Galeria]

Po wczorajszym artykule wiele osób pytało się czym była i jak wygląda teraz Zofiówka. Na szczęście wiosną tamtego roku był tam Szary Burek, który już wtedy pozwolił nam na wykorzystanie fotografii. Teraz, powracamy do tematu.

Historia tego budynku jest burzliwa i przerażająca. Wybudowano go w 1907 roku i otworzono rok później. Budynek ufundowała Zofia Endelman i to od jej imienia powstała nazwa. Była ona Żydówką i dlatego o prawa do budynku ubiega się obecnie Gmina Żydowska.

W czasie okupacji Niemieckiej, budynek znajdował się na terenie getta żydowskiego. Faszyści pomordowali tu (według różnych źródeł) od 100 do nawet 350 pacjentów.

W latach 80. natomiast leczono tam Gruźlicę. Szpital zakończył działalność w 1998 roku. Nikt tak naprawdę nie wie dlaczego. Poza zła sławą, zyskał tytuł miejsca w którym straszy. Podobno można tu zobaczyć duchy dzieci i dawnych pacjentów ośrodka.

Wystarczy przejrzeć zdjęcia, by poczuć ułamek tego, co poczuł fotograf. Więcej zdjęć znajduje się na blogu Szary Burek.

 

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]