ZUS przypomina: średnio można dostać 30 tys. zł
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że środki zgromadzone na subkoncie Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE) podlegają dziedziczeniu. To ważna informacja dla spadkobierców osób zmarłych, którzy mogą ubiegać się o wypłatę tych pieniędzy. Jak podaje ZUS, średnia kwota wypłat to aż 30 tys. zł, co stanowi znaczące wsparcie finansowe dla wielu rodzin.
Co istotne, spadkobiercy nie muszą spieszyć się ze składaniem wniosków o wypłatę środków z OFE po zmarłym. Jak podkreśla ZUS, nie ma żadnych ograniczeń czasowych w tym zakresie. Niezależnie od tego, ile czasu upłynęło od śmierci osoby ubezpieczonej, jej bliscy w każdej chwili mogą wystąpić o przekazanie im należnych pieniędzy. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu.
ZUS wyjaśnia, że jeśli zmarły nie wskazał konkretnych spadkobierców, środki z jego subkonta OFE wchodzą w skład masy spadkowej. Aby je odziedziczyć, spadkobiercy muszą złożyć specjalny formularz, dostępny na stronie internetowej Zakładu. ZUS zwraca uwagę, że przy ubieganiu się o środki z OFE po zmarłym, warto wiedzieć, do którego funduszu należał. Obecnie, ze względu na obowiązujące przepisy, informację taką można uzyskać jedynie po okazaniu prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia. To ważne, by spadkobiercy odpowiednio przygotowali się do załatwienia formalności.
Subkonto to specjalne konto w ZUS, na które trafia część składek emerytalnych osób ubezpieczonych, należących do OFE lub urodzonych po 1968 roku. To właśnie te środki, zgromadzone przez lata pracy, podlegają dziedziczeniu i mogą być wypłacone spadkobiercom zmarłego. Warto mieć świadomość istnienia tej możliwości, szczególnie w obliczu często niełatwej sytuacji finansowej po stracie bliskiej osoby.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.