ZUS w Legnicy wysyła listy do całej Polski. Otrzymanie go oznacza ogromne problemy
Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić zmiany w egzekwowaniu należności z tytułu nieprawidłowo pobranych emerytur, rent, zasiłków i innych świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z projektem rozporządzenia, zadanie to zostanie powierzone oddziałowi ZUS w Legnicy, który będzie działać jako wyspecjalizowany organ egzekucyjny na terenie całej Polski.
Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita”, obecnie egzekucją zajmuje się 43 dyrektorów oddziałów ZUS, którzy odzyskują nie tylko należności składkowe, ale także kwoty nienależnie pobranych świadczeń z 26 różnych tytułów. Jednak w ostatnich latach katalog odzyskiwanych świadczeń znacznie się poszerzył, co wymaga skoncentrowania zadań w ramach jednej wyspecjalizowanej jednostki organizacyjnej ZUS.
Resort finansów tłumaczy w uzasadnieniu projektu, że „poszerzenie katalogu odzyskiwanych świadczeń w ostatnich latach wymaga skoncentrowania zadań w ramach jednej wyspecjalizowanej jednostki organizacyjnej ZUS”. Po wejściu w życie nowych przepisów, dyrektor legnickiego oddziału ZUS będzie uprawniony do prowadzenia egzekucji należności pieniężnych z tytułu nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego (np. zasiłku chorobowego) lub innych świadczeń wypłacanych przez ZUS (np. 800 plus), których nie można potrącić z bieżących świadczeń.
Procedura odzyskiwania nienależnie pobranych świadczeń będzie wyglądać następująco: dyrektorzy poszczególnych oddziałów ZUS, przekazując akta do Legnicy, będą jednocześnie zawiadamiać o tym osoby zobowiązane do zwrotu należności. To legnicki oddział ZUS będzie odpowiedzialny za prowadzenie egzekucji na terenie całego kraju.
Eksperci, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita”, podchodzą do zmian z pewną rezerwą, podkreślając, że najważniejsza będzie efektywność egzekucji. Dr Tomasz Lasocki z Katedry Prawa Ubezpieczeń Uniwersytetu Warszawskiego zauważa, że „dopiero za jakiś czas będziemy wiedzieć, czy specjalizacja rzeczywiście usprawniła odzyskanie środków”.
Jednocześnie ekspert pozytywnie ocenia wybór legnickiego oddziału ZUS do tego zadania. Jego zdaniem, oznacza to stworzenie nowych miejsc pracy w regionie, który boryka się z problemami demograficznymi i postępującym ubytkiem ludności. „Stworzenie miejsc pracy w miejscu, które ich potrzebuje, bo boryka się z problemami demograficznymi, postępującym ubytkiem ludności” – podkreśla dr Lasocki w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Zmiany przewidziane w projekcie rozporządzenia mają na celu usprawnienie procesu odzyskiwania nienależnie pobranych świadczeń przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Powierzenie tego zadania wyspecjalizowanej jednostce w Legnicy może przyczynić się do zwiększenia efektywności egzekucji, a jednocześnie stworzyć nowe miejsca pracy w regionie zmagającym się z wyzwaniami demograficznymi.
Warto zauważyć, że projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie siedzib i właściwości rzeczowej oraz miejscowej dyrektorów oddziałów ZUS wyznaczonych do działania jako organy egzekucyjne jest obecnie na etapie konsultacji. O ostatecznym kształcie przepisów i terminie ich wejścia w życie zadecyduje minister finansów po uwzględnieniu ewentualnych uwag i opinii zgłoszonych podczas konsultacji.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.