Codziennie przemierzamy 30 km w niemal 3 godziny. Zaskakujące wyniki badania aglomeracji warszawskiej

Instytut Badań Outdooru sprawdził zwyczaje komunikacyjne dziesięciu aglomeracji w Polsce. Jedną z nich była aglomeracja warszawska. Dzięki badaniom wiemy, że wbrew powszechnym opiniom i kierowcom narzekającym na korki, warszawiacy na poruszanie się nie poświęcają więcej czasu niż mieszkańcy innych badanych rejonów. Czym jeszcze zaskakują wyniki?

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Ile czasu mieszkańcy spędzają w podróży?

W samochodzie, komunikacji miejskiej i pieszo… Mieszkańcy aglomeracji warszawskiej spędzają codziennie w podróży średnio 2 godziny 49 minut i plasują się poniżej średniego czasu, który wynosi 3 godziny i 1 minutę. W zestawieniu dziesięciu aglomeracji, warszawska znalazła się na ósmym miejscu, za nią uplasowały się jedynie poznańska i śląska.

Z czasu poświęconego na poruszanie się niemal 66 proc, czyli 1 godzina i 51 minut, spędzane jest w odległości większej niż 500 metrów od domu. Pozostały czas poświęcony jest na poruszanie się wokół domu – chociażby na zakupach, spacerach z psem – bez określonego celu „podróży”.

Jakie dystanse pokonują?

Mieszkańcy aglomeracji warszawskiej pokonują codziennie ponad 30 kilometrów – najwięcej spośród ludności wszystkich przebadanych aglomeracji.

Mieszkając w Warszawie często mamy wrażenie, że codziennie przemieszczamy się na ogromne dystanse i oddalamy się od domu na dziesiątki kilometrów. Prawdą jest, że średnio pokonujemy każdego dnia ponad 30 kilometrów, ale co zaskakujące, od domu oddalamy się tylko na nieco ponad 8 kilometrów – podkreśla Bartosz Barański, ekspert Instytutu Badań Outdooru.

Indeks siły nabywczej

Kolejnym ciekawą informacją, którą pozyskano w ramach badania jest określenie wskaźnika indeksu siły nabywczej mieszkańca stolicy aglomeracji warszawskiej. Wskaźnik ten pozwala określić ile dóbr i usług można nabyć za jednostkę pieniądza. Specyfika Warszawy sprawia, że mieszkańcy z wynikiem 182 plasują się na pierwszym miejscu wśród stolic badanych aglomeracji. Kolejny w zestawieniu jest Wrocław ze 133 punktami. Stawkę zamyka Bydgoszcz, której indeks wynosi 107. Co te wyniki oznaczają w praktyce? Odnosząc je do średniej Polski wynoszącej 100, wynik 182 oznacza, że za średnią pensję mieszkańcy Warszawy mogą kupić średnio o 82 proc. więcej towarów niż średnio mieszkańcy Polski.

 Co wiemy o populacji aglomeracji?

Populacja aglomeracji warszawskiej ogółem wynosi 2 805 860 osób, z czego 61,6 proc. to mieszkańcy stolicy, a ponad 38 proc. stanowią mieszkańcy okolicznych gmin.

Kto i dlaczego przeprowadził badanie?

Instytut Badań Outdooru (IBO), we współpracy z siedmioma polskimi (m.in. Ipsos, Millward Brown) oraz zagranicznymi partnerami, przebadał 148 gmin tworzących 10 aglomeracji w całej Polsce, w tym warszawską. Aglomeracją na potrzeby badania nazwano obszar, na który składa się stolica aglomeracji – Warszawa oraz wybrane zlokalizowane wokół miasta gminy. Badanie odbyło się w ramach realizacji projektu pomiaru widowni reklamy zewnętrznej Outdoor Track. Jednym z jego elementów było poruszanie się reprezentatywnej próby mieszkańców przez 14 lub 28 dni ze specjalnym nadajnikiem GPS – mobitestem. Obszar badania jest związany z rozmieszczeniem nośników reklamy zewnętrznej. Obejmuje gminy, w których znajduje się największa część rynku outdooru oraz zamieszkiwane przez ludność o największej sile nabywczej.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]