Teraz oficjalnie: w Wiśle znaleziono zabytki z okresu potopu [ZDJĘCIA]

„Te zabytki są bezcenne, mają wielką wartość historyczną” – powiedziała podczas konferencji prasowej na brzegu Wisły, Małgorzata Omilanowska, minister kultury, która razem z prezydent Warszawy oglądała wydobyte z rzeki marmury, których nie zdołano wywieść podczas potopu szwedzkiego.

Fot. E. Lach / UM Warszawa

Fot. E. Lach / UM Warszawa

Rekordowo niski poziom Wisły umożliwił kontynuację prac archeologicznych prowadzonych  na rzece od 2009 r. Eksploatowany jest teren, gdzie w XVII wieku zatonęła szwedzka szkuta, którą chciano wywieźć zrabowane elementy wystroju z Pałacu Kazimierzowskiego.

Spotykamy się tu na brzegu pewno nie ostatni raz” – powiedziała minister – „Wisła to kapryśna rzeka. Przez następne lata będziemy wydobywać kolejne rzeczy, które rzeka zechce ujawnić”.

Do tej pory z tego samego stanowiska wydobyto 12 ton zabytków. Podniesiono z dna fontannę, bardzo liczne kamienne elementy wystroju sal pałacowych (niektóre z herbem Wazów), kule armatnie, płytki posadzkowe, drewniane elementy wozów i wiele innych.

E. Lach / UM Warszawa

Po zakończeniu wydobycia tych przedmiotów, po ich klasyfikacji i opisie przez historyków, będziemy chcieli je umieści w takim miejscu, aby mogli je oglądać warszawiacy” – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Myślimy tu o lapidarium przy Zamku Królewskim, albo w Muzeum Warszawy, albo w Cytadeli,  gdzie powstaje Muzeum Historii Polski” – dodała minister Omilanowska.

„Praca nad wydobyciem tych kolejnych fragmentów była bardzo ciężka” – podkreślił Hubert Kowalski, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzący badania – „to nie tak, że te elementy leżały na dnie, trzeba je było odkopywać czasami spod metrowej warstwy piasku, dlatego wydobycie poprzedziliśmy dokładnymi badaniami z użyciem elektroniki”.

Fot. E. Lach / UM Warszawa

W tym roku pozyskano barokowe ozdoby prawdopodobnie z przejazdu bramnego, cztery obeliski z podstawami wspartymi na marmurowych kulach, fragmenty podstaw kolumn, nadproża i wiele innych. Elementy wykonane są w różnego koloru marmuru – od czarnego, poprzez kawowy do blado różowego.

Prace realizowane są przy wsparciu jednostek miejskich – Straży Miejskiej chroniącą miejsce odkrycia, Zakładu Remontów i Konserwacji Dróg, ale także policji i straży pożarnej.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl