10 lat temu otwarto stację Plac Wilsona – najpiękniejszą stację I linii metra

Trudno uwierzyć, ze właśnie mija dekada odkąd Żoliborz dołączył do dzielnic posiadających stację metra. Mieści się ona przy ulicy Słowackiego i w części placu Wilsona, niedaleko ulic Mickiewicza i Krasińskiego.

1024px-Warsaw_07-13_img37_Plac_Wilsona_metro

Nazwa stacji oraz placu pochodzi od nazwiska prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona. Wcześniejsza nazwa stacji z lat 80. to Plac Komuny Paryskiej. Po zmianach ustrojowych zmieniono nazwę placu, gdzie miała mieścić się stacja metra, która odtąd przyjęła nazwę Plac Wilsona.

800px-Pl.Wilsona

Ciekawa jest sama kwestia wymowy stacji, od dawna toczy się dyskusja na temat prawidłowej wymowy nazwy w języku polskim. W sprawie wypowiedziała się Rada Języka Polskiego, która zaleca wymowę tradycyjną, z 1928 – czyli z wymową spolszczoną. Mówimy zatem „plac Wilsona” (podobnie jak np. nazwę alei Waszyngtona), z głoską w’ (miękkie w) na początku, a nie : „plac Łilsona”.

Stacja zachwyca swoją urodą nie tylko warszawiaków. 7 kwietnia 2008 roku na konferencji „Metrorail” Plac Wilsona został uznany za najładniejszą stację metra na świecie, która powstała w ostatnich latach, a w lutym 2014 stacja metra Plac Wilsona została uznana za jedną z 12 najbardziej imponujących stacji metra w Europie w rankingu telewizji CNN

Stacja została oddana do użytku 8 kwietnia 2005.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.