12 tys. złotych na dziecko – mamy szczegóły programu

Rząd zdradził więcej szczegółów na temat kapitału opiekuńczego – to trzecie obok 300+ i 500+ świadczenie pieniężne. Dzięki niemu rodzina może otrzymać aż 12 tys. zł. na drugie i kolejne dziecko.

Fot. Warszawa w Pigułce

Kapitał opiekuńczy został okrzyknięty mianem 12 tysięcy plus. Dzięki niemu rodzice otrzymają 12 tysięcy złotych na opiekę nad dzieckiem w wieku pomiędzy 12, a 36 miesięcy.

Rodzice sami zdecydują o przeznaczeniu tych środków, wygląda więc na to, że kontrola będzie minimalna. Wypłata pieniędzy nie będzie jednorazowa. Rodzice będą mogli wybrać czy dostają 1000 zł miesięcznie przez rok czy może 500 zł przez dwa lata.

To nie jedyne programy dla rodzin ogłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość. Rodzice z dziećmi mogą liczyć na dopłatę do kredytu hipotecznego. Jej wysokość zależy od liczby posiadanych dzieci. Mając dwójkę dzieci można liczyć na spłatę 20 tys. zł. Za trzecie dziecko dopłata jest już większa i rodzice mogą liczyć na spłatę aż 60 tys. zł. Maksymalna kwota jaką można w ten sposób uzyskać to 160 tys. zł.

Ponadto rząd ogłasza diagnostykę prenatalną dla wszystkich kobiet, a nie tylko tych z grup ryzyka, powoła Centrum Dziecka i Rodziny dla rodzin starających się o dziecko i obiecuje żłobki w każdej gminie czy rozliczanie się małżonków wspólnie już w pierwszym roku zawarcia małżeństwa.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział ponadto, że nie zajdą żadne zmiany w programach 500+ czy świadczeniu „Dobry Start”, czyli wyprawki nazwanej popularnie 300+.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c